11 Ekim
#12770635

Başkent Doğalgaz 20 Yıllık Cihaz Sorunsalı!

2002-2003 yıllarında bağlattığımız doğalgazımızın sayacı 2008 -2009 yıllarında Başkent Doğalgaz tarafından değiştirildi. Bu değişimde bize 1998 yılı üretimi sayaç takmışlar. Yıl olmuş 2019. Cihaz pil son uyarısı veriyor.


Müşteri hizmetleri sayaç ömürlerinin 20 21 yıl olduğunu ve ömrü dolduğu için faturalı cihaz almamız gerektiğini söylüyor. Kış ayına girerken doğalgazı nasıl alacağımızı kara kara düşünürken bir de faturalı sayaç bedeli 542 lira ödememiz gerektiği söyleniyor. "Fatmagül'ün suçu ne? " Abonelik yılımız bugün 16-17 yıl olmuş, bize 21 yıllık sayaç takılmış. Bizim 4 5 sene daha bunu kullanmaya hakkımız varken bu hakkımız neden yok sayıldı? Tekrar ediyorum bizim suçumuz ne?


Bize 4 yıl ömrü olan bir cihaz takılması veya pilin yenilenmesi gerekmiyor mu? Sıfır cihaz parası vererek aldık biz bu cihazları. Neden değiştirilen cihaz bir önceki cihazımızdan da eskisi oluyor? Hakkımız yok sayılıyor.

Mertkan Mertkan 2.913 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Başkent Doğalgaz Temsilcisi16 Ekim

    Sayın Müşterimiz, 14 yılını tamamlamış arızalı ve her halükarda 20 yılını tamamlamış eski ön ödemeli elektronik sayaçların, Doğal Gaz Dağıtım Sektörü Bağlantı ve Hizmet Bedellerine İlişkin Usul ve Esasların "Sayaçların değişimi" başlıklı 11 inci maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan "Dağıtım şirketi tarafından müşteri talebi olmaksızın; teknik arıza sebebiyle kullanılamaz durumda olan sayaçlar için 14 (on dört) yılını doldurmuş olmak, (...) kaydıyla; mekanik sayaç ön ödemeli veya mekanik sayaçla ya da ön ödemeli sayaç mekanik veya ön ödemeli sayaçla değiştirilebilir (...)." hükmüne uygun olarak değişimi sağlanmaktadır 10647834 tesisat numaralı adreste bağlı bulunan 98216447 seri numaralı sayaç 14 yıllık kullanım ömrünü doldurduğundan değişimi yapılmıştır. Aboneliğe ilişkin alınan güvence bedeli, Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinin 39 uncu maddesinde yer alan "Dağıtım şirketi, alacaklarını garanti altına alabilmek amacıyla, mekanik sayaç kullanan abonelerden abonelik sözleşmesinin imzalanması sırasında bir defaya mahsus olmak üzere güvence bedeli alabilir." hükmü gereği ve 06/12/2018 tarih ve 8229 sayılı Kurul Kararı doğrultusunda tahsil edilmekte olup, doğal gaz aboneliği sona erdirildiği takdirde TÜFE ile güncellenerek abonelerimize iade edilmektedir. Bilgilerinize sunarız Saygılarımızla. BAŞKENTGAZ

  • Başkent Doğalgaz Temsilcisi11 Ekim

    Sayın Abonemiz; Talebiniz bizlere ulaşmıştır.Konu ile ilgili inceleme yapılıp tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bilgilerinize sunarız Saygılarımızla. BAŞKENTGAZ

Ziyaretçi Yorumları