Başarı Servisinin Garanti Dışı Bırakma Ustalığı

Martin Martin16 Mart 22:43

Anneme aldığım Samsung J7 Core marka (garanti belgesi ek’tedir.) telefonu -burası önemli- aynı nedenden- kendi kendine defalarca açılıp/kapanma probleminden dolayı, 4 defa Başarı servisine götürdüm. 

1. 27.12.2019 tarihinde; bizzat benim götürdüğüm 1. Seferinde telefonun batarya probleminden dolayı bu hatayı verdiğini, garanti kapsamında; batarya değişimi, 1 adet entegre değişimi ve yazılım güncellemesi yapılıp bize teslim edildi. 

2. Birkaç gün sonra; gün içinde onlarca kez kapanıp açılmaya devam etti. Babam telefonu yeniden Başarı servisine götürdü ve yazılım yüklenip hafıza kartından olduğu söylendi ve telefonu birkaç gün hafıza kartsız kullanarak denememizi tavsiye edilerek, yeniden teslim edildi. Servis fişi Başarı’dan temin edilebilir.

3. Aynı sorun devam edince 1 hafta sonra babam telefonu yeniden Başarı servisine götürdü ve bu sefer sorunun bir programdan kaynaklandığı (66 yaşındaki annem playstore’ girmeyi bilmez) ve hiçbir program yüklemeden bir süre kullanmamız gerektiği tavsiye edilerek ve yeniden yazılım yüklenerek teslim edildi. 

4. Telefon son olarak 05.03.2020 tarihinde yineliyorum, kendi kendine kapanıp açılma probleminden dolayı –servise alan e***/T***ahanımın elinde, gözleri önünde defalarca telefon yeniden kapanıp/açıldı- yine Başarı servisine gitti ve bu sefer ilk üçünde olmayan/görülemeyen ana kartta sıvı teması sebebiyle garanti kapsamı dışına çıkarıldı ve 510 TL ücret istendi. Hemen Telefon ile aradım ve bu ücretli onarım sonunda sorun çözülecek mi sorduğumda, verdikleri cevap bilmiyoruz oldu. 

Başarı servisinde bulunan Samsung temsilcisi ve Teknik Müdür olan ç***beyle görüştüm. Ve aynı sebepten 4 defa gelmiş bir cihaz, hatasını tespit edememişiz ve bizim hatamız var dedi. Kendisinden teyit alabilirsiniz. Bu konuyu oda sizlere ileteceğinin sözünü verdi. Lütfen, bana açıklar mısınız? 4 defa aynı sebepten, servise gelmiş bir cihazın hatasını bulamayıp, deneme/yanılma ile çözüm bulmayı deneyen, akabinde 4. Sefer “sıvı teması” var deyip garanti dışına çıkarıp, onarım sonrasında çözüm olmayabilir diyen, bu durumu rica ediyorum bana açıklar mısınız? Alt segment bir telefon deyip, ondan beklenen bu kadar demeyin. Sebebi bulunamayan bir hatadan bahsediyoruz.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Martin 19 Mart 13:09

Az önce beni Samsung çözüm merkezinden a** hanım aradı ve ben bir açıklama beklerken, benim size gönderdiğim servis fişlerinde bulunan tanımlarını okudu ve yapacak bir şey olmadığını söyledi. Çözümden anladığımız şey aynı değil. Beni neden aradığının bile farkında olmadığını ve bu durumu bildireceğimi, ses kaydı aldığımı, yardımcı olmaktan uzak olduğunuzu ilettim ve aslı hanımda tehdit eder bir ses tonuyla ses kaydını sonlandırmam gerektiğini söyledi ve bende sizde ses kaydı oluyorsunuz, siz onu sonlandırın rızam yok dedim. Ve yüzüme kapattı. Saygısızlık içeren bu durum ile ilgili açıklama yapmanız gerektiğini düşünüyorum. Lütfen sadece servis fişi tanımlarını okumayacak ve nezaket sahibi, ciddi biri ile görüşmek istiyorum.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler