sta-4-hoverİyi Çözüm

Barçın Spor'da  Teslimat Sorunu

Emine Emine21 Nisan 11:11

16.04.2020 tarihinde verdiğim sipariş bırakın kargoyu ürün tedarik dahi edilmemiş. Az önce aradığım müşteri hizmetlerinde ki arkadaş konuşmalarıyla tavrıyla zaten firmanın nasıl bir yer olduğunu net şekilde anlattı. İlk önce kargoya verilme süresi1-4 gün arasındadır dedi. Sonra ürün beyaz olduğu için lekeli geldiğini başka mağazadan talep ettiklerini ancak o mağazadan da gelip gelemeyeceğini pazartesiye kadar yani 27.04.2020 tarihinde haber vereceğini sert bir şekilde anlattı. İlk kez alışveriş yaptığım bu firmadan özellikle müşteri hizmetlerinden asla memnun değilim ve asla alışveriş yapmam bir daha. Daha ellerinde olup olmadığı belli olmayan ürünleri satıyorlar. 650 TL lik bir ayakkabı bu ben her gün bu fiyatlara ürün almıyorum. Bu parayı verdiğim bir ürünün olup olmadığı dahi belli değil. Ha bir de utanmadan bu durum hoşuma gitmiyorsa iade edebileceğimi de söylediler çok nazikler.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
full-star full-star full-star full-star empty-star
4/5

Cevaplar

Barçın Spor Logo Barçın Spor 27 Nisan 16:05

Değerli Müşterimiz, Öncelikle yoğunluk sebebiyle iletişimde yaşamış olduğunuz bu gecikme için üzgünüz. Kontrol sağladığımızda, ürününüz hazır olup, faturası kesilmiş durumdadır. Bugün kargoya teslimatı planlanmaktadır. Siparişiniz kargoya verildiğinde, kayıtlı e-posta adresinize bilgilendirme yapılacaktır. Konu hakkında bilgilerinize sunar, anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla.

profile-icon Emine 27 Nisan 15:51

Tam 11 gün oldu ancak hala bir dönüş olmadığı gibi sabahtan beri aradığım telefonlarınız da hiç açılmıyor. WhatsApp destek hattını söylemiyorum bile. Bir hafta önce yazdım hala dönüş yok. Artık dolandırıldığımı düşünmeye başladım. Asla alışveriş yapılacak bir şirket değilsiniz. Ne muhatap bulabiliyoruz ne çözüm. Resmen insanları dolandırıyorsunuz.

Barçın Spor Logo Barçın Spor 21 Nisan 16:24

Değerli Müşterimiz, Öncelikle yaşamış olduğunuz bu olumsuz deneyim adına üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildirimlerinizi ilgili ekiplerimiz ile paylaşacağız. Online alışverişlerinizde, 1-4 iş günü hazırlık süreci bulunmakta olup, bu siparişiniz için tedarik edilen üründe gönderime uygun olamayacak şekilde bir sararma problemi tespit edilmiştir. Bu sebeple ekibimiz tekrar tedarik süreci başlatmış olup, konu takip edilmektedir. Yeni ürün hazır olduğunda kargo bilgileri, kayıtlı e-posta adresinize iletilecektir. Konu hakkında bilgilerinize sunar, anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler