16 Haziran
#12122410

Barçın Spor Nike Huarach Sattığı Ürünün Arkasında Değil!

Bursa Korupark mağazadan Barçın Spor Nike'dan huarche almış olduğum ürün tüm yan derileri soyulmasından ve açılmasından dolayı firmaya gönderdim ve ürünün hemen hemen her serisinden çıkan renklerinden almıştım ancak firmadan çok giymememe rağmen 21 gün iş günü içerisinde inceleme süresinden dolayı bekledim firmadan red cevabı geldi. Mağazaya ürün olumsuz olarak gönderilmiş açıkçası aldığımız ürünler düşük fiyatlarda değil 7 ay gibi bir sürede firma ürünün arkasında olmaması çok kötü bir izlenim ürün mağazaya gelmiş o şekilde kullanmak istemiyorum ve ürünümün değişimini istiyorum sizden fiş faturam hepsi elimde mevcut olmasına rağmen ürününüzün arkasında değilsiniz bu konuda tüm yasal sürecim olan tüm haklarımı sonuna kadar kullanacağımı bilginiz olsun.

Deniz Deniz 1.011 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Deniz17 Haziran

    Bende iyi bir izlenim bırakmadınız kullanıcı hatası diye bir şey nasıl olabilir söz konusu 1 adet ayakkabımız olmuyor sürekli değişim sağlıyoruz bakıyorum tüm şikayetler bu yönde satana kadar müşterinizin yanındasınız sattıktan sonra kullanıcı hatası ben gerekli hukuksal işlemlerimi başlatıp Tüketici Mahkemesinde sizinle çok güzel bir yol izleyeceğimi düşünüyorum iyi çalışmalar.

  • Barçın Spor Temsilcisi17 Haziran

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür eder ve yaşamış olduğunuz bu sorun için üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Firmamızdan satın almış olduğunuz ürünlerde bir arıza oluşması durumunda, üretici markanın sizlere tanıdığı bazı haklar bulunmaktadır. Fatura beraberinde, fatura tarihinden sonraki 12 ay içerisinde ürününüz ile ilgili bir sorun yaşadığınızda, ürününüz üretici firmaya gönderilir, ve gerekli inceleme sürecinden geçer. Yapılan araştırmalar sonucunda eğer bir üretim hatası olduğuna karar verilirse, fatura tutarınız kadar alışveriş hakkı kazanırsınız. Ancak kullanıcı hatası olduğuna karar verilirse aynı ürününüz size geri gönderilir. Arızalı ürünlere ait inceleme süreci bu şekilde işlemekte olup, konu hakkında bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla.

  • Deniz16 Haziran

    Yapı Kredi Bankası mobil bankacılıktan çekmiş olduğum krediye karşılık zorunlu YE951796212 numaralı poliçe Allianz grup hayat sigortasının iptalini istiyorum 957.60 TL ne demek bu prim bedeli ben zaten bankanıza geri ödemeli olarak faiziyle bu krediyi ödüyorum zorunlu sigorta istemediğim halde mobilden hiçbir bilgilendirme yapılmaksızın hesabımdan çekilmesi ayrıca beni çok fazlasıyla gerdi derhal iptalini istiyorum ve benim cayma hakkım olduğu için bunu acilen sonuçlanmasını istiyorum ben zaten sizin yapmış olduğunuz kesintiler doğrultusunda ihtiyacım olan tutara erişemiyorum ki böyle bir zorunluluk hakkınız yok bilgilendirme metnini mailime kestiğimize dair gönderiyorsunuz yasal süreç söz konusunda bu hakkımda yararlanıcam ne demek bu ya bir de 1 yıl içinde yenilenme şekli diye bir metin yani gereksiz olan tüm maddeler ve cümleleri büyük harflerle yazın ama görmeyeceğimiz metinleri küçük harflerle yazın ben bankanızın maaş müşterisiyim ayrıca bu zamana kadar bankanızdan çekmiş olduğum krediler doğrultusunda hepsine bakabilirsiniz hepsine prim yansıtması yaptınız ama bu fazla oldu artık ben ihtiyacım olan parayı istememe rağmen böyle bir kesinti yi zorunlu kılamazsınız ön bilgi paylaşmadan derhal iadesini istiyorum bankanızı aradığımda da iptal etmek istediğime dair şubeye yönlendiriyor.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler