Barçın Spor Farklı Ayakkabı Gönderdiler

Betül Betül07 Haziran 20:47

İlk kez yaptığım alışverişte farklı ürün gönderdiler. Zaten aldığım tek şey bir çift ayakkabı onu da biri farklı numara göndermişler, sonra ayakkabının kutusu hasar gördüğü için farklı bir kutuya koymuşlar. Müşteri hizmetlerini aradığımda dendi ki özür dileriz işte faturanın üzerine not düşün numara mevcutsa dönüş sağlanacak, mevcut değilse iadeniz yapılacak dendi .

Ben uzun bir şekilde yazdım faturanın üstüne, fakat hemen iade yapılmış faturanın üzerinde yazanlarla ilgilendiklerini de düşünmüyorum açıkçası. İlgilenilmiş bile olsa bana bir mail gelmesi gerekirdi. Hem böyle mağazaları olan büyük bir firmasınız hem de bu kadar basit bir hata yapıyorsunuz . Hadi oldu diyelim yeterince ilgilenilmeyerek üzerine ekliyorsunuz. Dediğim gibi zaten alınan şey sadece bir çift ayakkabı onu da yanlış gönderecekseniz pes yani ne diyeyim. İlk alışverişim ve sınıfta kaldın Barçın. Son da olacak sanırım 👎👎👎

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Barçın Spor Logo Barçın Spor 08 Haziran 08:49

Değerli Müşterimiz, Öncelikle bu olumsuz deneyim adına özür dileriz. Ürünlerin orijinal kutusu zarar görmüş olması halinde farklı bir kutu ile gönderim sağlanabilmektedir. Ürün stokta bulunmaması halinde ise iadeniz yapılmaktadır. Kontrol sağladığımızda siparişinize ait para iadesi tamamlanmıştır. Konu hakkında bilgilerinize sunar, anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler