sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Barçın Spor Bariz Dikiş Hatasına Olumsuz Geri Dönüş Yaptı

Martin Martin23 Ekim 2020 12:13

Bundan yaklaşık 1 ay önce Bursa Sur Yapı mağazasından almış olduğum Nike Air Force markalı ayakkabıda bariz dikiş hatasından dolayı açılma meydana geldi. Ayakkabıyı 5 defa giymem sonucunda oluşan açılma nedeniyle ayakkabıyı incelemeye gönderildi ama sonuç tarafımıza olumsuz olarak SMS yoluyla iletildi. Bariz belli olan dikişlerin ayakkabının içe değil de daha dışa doğru atılmasından dolayı açılma meydana gelmiştir.

 Bu seri ayakkabıdan başka firmadan aldığım ayakkabılarda uzun süre giymeme rağmen hiçbir sorun yaşamamış olup ilk Barçın Spor alışverişimde bu olay başıma gelmiştir. Ayakkabıyı satarken 10 kişi ilgilenen firma sorun çıkınca 1 kişi bile aramıyor ne de telefonları açmıyordur. Sorunumun çözülmesi yolunda hiçbir adım atılmıyor aksine mağdur ediliyorum. Ayıplı ürünü satıp üstüne bir de herhangi bir somut adım atılmıyor. Bu konunun fazlasıyla takipçisi olup hakkımı sonuna kadar arayacağım. Bu firmadan ilk ve son alışverişimdir.

full-star full-star empty-star empty-star empty-star
2/5

Cevaplar

profile-icon Martin 25 Ekim 2020 04:24

Takip no:009422

profile-icon Martin 25 Ekim 2020 04:21

Değerli Firma Otomatik mesajlarınız ve müşteri hizmetlerinizin aynı kalitede çalıştığı bariz belli. Ürünümün tekrar incelenmesi konusunda 3 gündür WhatsApp üzerinde arayacaklarını söyleyip aramıyorlar maalesef muhtemelen olumsuz cevapladığınız ayıplı ürünü bir an önce tarafıma göndererek konuyu kapatma derdindesiniz. Firmadan aldığınız ürünleri satışa koyarken aynı hassasiyette olduğunuzu görmek üzücü. Hakkımı farklı yollardan arayacağımı sizlere bildiriyorum. Müşterilerinizi keşke satış sonrasında ilgilenseniz. 740 TL verip aldığımız ürün 5 giymede dikişleri açılıyorsa bu para kazanmaktır müşteri kazanmak değil. Aynı modelin 2 farklı versiyonunu farklı firmalardan almama rağmen hiçbir sorun yaşamadım. Yaşasaydım muhtemelen ilgilenirlerdi. Saygılarımla

Barçın Spor Logo Barçın Spor 23 Ekim 2020 12:31

Değerli Müşterimiz, Öncelikle yaşamış olduğunuz bu olumsuz deneyim için üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Firmamızdan satın almış olduğunuz ürünlerde bir arıza oluşması durumunda, üretici markanın sizlere tanıdığı bazı haklar bulunmaktadır. Fatura beraberinde, fatura tarihinden sonraki 12 ay içerisinde ürününüz ile ilgili bir sorun yaşadığınızda, ürününüz üretici firmaya gönderilir, ve gerekli inceleme sürecinden geçer. Yapılan araştırmalar sonucunda eğer bir üretim hatası olduğuna karar verilirse, fatura tutarınız kadar alışveriş hakkı kazanırsınız. Ancak kullanıcı hatası olduğuna karar verilirse aynı ürününüz size geri gönderilir. Arızalı ürün inceleme sürecinde karar bu şekilde üretici marka inisiyatifinde işlemekte olup, konu hakkında bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Hüseyin 29 Ekim 2020 11:10  

    Aynı sorun bende de oludu ve olumsuz geri döndüler. Tüketici heyetine götüreceğim. Biraz zaman alacak ama eminin değişim kararı verecekler. Sana da bu yolu tavsiye ederim.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler