Barçın Spor ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Melis'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
  • profile
5 Destekçi
  2 Yorum

Barçın Spor Akbatı Nike'dan Aldığım Üründe Gizli Ayıp Çıktı Ürün Parçalandı

3.325görüntüleme
Melis
Melis 10 Kasım 2020 20:31

Akbatı Nike mağazasından şubat ayında ayakkabı aldım. Zaten mart ayında girdiğimiz pandemi süreciyle bu ayakkabıyı pek giymedim. 4 veya 5 kere giydiğim ayakkabı koptu hatta parçalandı. Fileli olan ayakkabının fileleri yırtıldı. Ürünü Akbatı Nike mağazasına götürdüm. Merkeze gönderdiklerini söylediler. Birkaç gün sonra tarafıma kabul edilmemiştir mesajı geldi. Ürünü iade veya değişim almıyorlar. Üründe hiçbir şekilde kullanıcı hatası yoktur. Yalnızca 4-5 kez yürüyüş parkurunda uygun zeminde 1 saat giymeme rağmen ayakkabının parçalanması ve Nike' ın ürünün arkasında asla durmayışı markanın kalitesizliğini göstermektedir

Barçın Spor Logo
Barçın Spor11 Kasım 2020 09:22

Değerli Müşterimiz, Öncelikle yaşamış olduğunuz bu olumsuz deneyim için üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Firmamızdan satın almış olduğunuz ürünlerde bir arıza oluşması durumunda, üretici markanın sizlere tanıdığı bazı haklar bulunmaktadır. Fatura beraberinde, fatura tarihinden sonraki 12 ay içerisinde ürününüz ile ilgili bir sorun yaşadığınızda, ürününüz üretici firmaya gönderilir, ve gerekli inceleme sürecinden geçer. Yapılan araştırmalar sonucunda eğer bir üretim hatası olduğuna karar verilirse, fatura tutarınız kadar alışveriş hakkı kazanırsınız. Ancak kullanıcı hatası olduğuna karar verilirse aynı ürününüz size geri gönderilir. Arızalı ürün inceleme süreci bu şekilde üretici marka inisiyatifinde gerçekleşmekte olup, konu hakkında bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla.

Melis
Melis11 Kasım 2020 17:21

Üründe hiçbir kullanıcı hatam bulunmamasına rağmen urunu kullanıcı hatası olarak nitelendirip bu olayı basınızdan atma çabanızı anlıyorum. Lakin, Ürünün yüzeyinde bulunan file yırtıldı. Ve sadece 5. Giyişimde. Barçın şirketi olarak ürünlerinizin arkasında durmanızı ve müşteri memnuniyetine daha fazla önem vermenizi bekliyoruz. Bu kadar satış odaklı olmayın. Urunu satıyorsunuz sonra da bir daha asla hiçbir sorunumuzla ilgilenmiyorsunuz. Üründe üretim hatası var kalitesiz file üretimi yapılmış. Ben kullanıcı olarak 5. Giyişimde urunu nasıl yırtmış olabilirim? Hiçbir çarpma takılma vs olmadı. Barçın urunu bana satarken koşu parkurunda giyebilirsiniz dedi. Nitekimde öyle yaptım barcının bana söylediği tüm talimatlara uygun davranmama rağmen ürün ayağımda parçalandı. Ürünümün resimlerini her yerde paylaşacağım. Barçın şirketinin bana bu yaptıklarını her yerde anlatacağım. Hakem Heyeti'ne gidip hakem kararını da yayınlatacağım. Bir daha ben ve çevremdeki herhangi bir kisi Barçın'dan çorap bile almayız. Ürünleri satıyorsunuz sonra şikayet gelince de ürün Nike, Nike'a başvurun diyorsunuz. Benim faturamı kesen Barçın muhatabım barçındır. Barçın olarak bu isin içinden ürün markasi Nike diyerek çıkamazsınız. Tüketici kanunu ihlal ettiğiniz gibi Türk Hukukuna ve diğer tüm sair mevzuata aykırı davranıyorsunuz.

Melis
Melis10 Aralık 2020 21:35

Barcın otomatik cevaplardan vazgecmeli, her şikayete aynı cevabi yazıyor. Bence okumuyor şikayetleri. Ayrıca barcın hala bana dönüş yapmadı. Hiç ilgilenmedi. Akbatı Nike mağazası barcın'a ait. Tüketici hakem heyetinin verdiği kararı burada paylaşacağım

  • profile
  • profile
  • profile
5 Destekçi
  2 Yorum

2 Yorum

Gürkan
Gürkan10 Aralık 2020 19:15
 

Bunlar alışmışlar harama

 1
Doğan
Doğan13 Aralık 2020 20:10
 

Pandemi döneminde ürün satışlarından çok kalitesiz ürünlerinin hepsini kullanıcı hatası olarak kabul ederek kazançlarını bu şekilde sağlıyorlar. Adidas'ın gözünü seveyim ilk defa Nike aldım bir daha asla almam.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler