Barçın Spor ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  1 Yorum

Barçın Spor Air Force 1 '07

2.471görüntüleme
Mahir
Mahir 27 Ekim 2020 12:50

3 ay önce (ve hala incelemede) Agora mağazanızdan aldığım Nike ® ayakkabıyı 3 gün içerisinde toplam 2 saat giydim ve sol ayak baş parmağımda soyulmalar oluştu. Akabinde gelip mağazanıza durumu anlattım. Nike ile görüştüm. Nike ayakkabı ® giyilmiş olsa dahi 60 gün içerisinde iade aldıklarını bu durumun ciddi ve sağlığı etkilediğini aldığım mağazanın ilgilenmesi gerektiğini ürünü size veren firma olarak belirtti. Lakin sizin mağazanız ürünü incelemede 3 kez reddetti. Aynı ürünün sizden aldığım önceki versiyonları da mevcut olduğundan memnun kalıp mağazanızdan yıllardır alışveriş yapıyordum. Üstelik size incelemeye göndermeniz için verdiğim ayakkabıda deformasyon vs hiçbir şey yok. Tek istediğim ayakkabıya çare bulmanızdı. Ama siz kurumsal bir mağaza olarak müşteriyi umursamadığınızı ve nasıl bir firma olduğunuzu gösterdiniz.

Barçın Spor Logo
Barçın Spor27 Ekim 2020 13:09

Değerli Müşterimiz, Öncelikle yaşamış olduğunuz bu olumsuz deneyim için üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Firmamızdan satın almış olduğunuz ürünlerde bir arıza oluşması durumunda, üretici markanın sizlere tanıdığı bazı haklar bulunmaktadır. Fatura beraberinde, fatura tarihinden sonraki 12 ay içerisinde ürününüz ile ilgili bir sorun yaşadığınızda, ürününüz üretici firmaya gönderilir, ve gerekli inceleme sürecinden geçer. Yapılan araştırmalar sonucunda eğer bir üretim hatası olduğuna karar verilirse, fatura tutarınız kadar alışveriş hakkı kazanırsınız. Ancak kullanıcı hatası olduğuna karar verilirse aynı ürününüz size geri gönderilir. Arızalı ürün inceleme sürecinde nihai karar bu şekilde üretici marka inisiyatifinde işlemekte olup, konu hakkında bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla.

Mahir
Mahir27 Ekim 2020 13:16

Üretici firma derki 60 gün giyilse dahi iade alıyoruz ve akabinde 24 ay garantisi var demek ki üretici firmanın verdiği hakları müşteriye vermiyorsunuz! Ayrıca size teslim ettiğim ayakkabıda çizik yok toz bile yok ayakkabı sol baş parmağımı yüzdü resmen sizden para veya iade talep eden yok ayakkabıya çözüm bulun değiştirin diyorum hala bana yazdığınız kopyala yapıştır. Satarken aman şöyle kurumsalız parayı verene kadar böyle uzay kalitedeyiz işe geldi mi? Kopyala yapıştır e ne anladım?

Mahir
Mahir27 Ekim 2020 16:40

Ayrıca gönderilen ayakkabıya cevaben kullanıcı hatası vs te diye bir ibare yok mağaza müdürünüz ile görüşebilirsiniz. Buna rağmen bu sayfaya da bakıldığın da bu sorunu daha yüksek mecralara taşımanın gerekliliğini ve gazete sosyal medya gibi yerlerde de tüketici haklarını istismar ettiğinizi göstermek gerek anlaşılan. Yani üretici firma ayakkabısına 60 gün koşulsuz giyilmiş olsa dahi iade sağlarken satıcı firma bunu müşteriye yansıtmıyor ilginç doğrusu

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Doğan
Doğan13 Aralık 2020 20:11
 

Pandemi döneminde ürün satışlarından çok kalitesiz ürünlerinin hepsini kullanıcı hatası olarak kabul ederek kazançlarını bu şekilde sağlıyorlar. Adidas'ın gözünü seveyim ilk defa Nike aldım bir daha asla almam.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler