16 Kasım 2013

Bank Asya'dan Kredi Dosya Masrafının İadesini İstiyorum!

Bank Asya TR75 *****07 iban nolu müşterisi iken kullandığım bireysel kredi dosya masrafı ücretini 12.09.2013 tarihinde bankadan talep ettim ama ödeme yapamayacaklarına dair matbu bir yazı ile cevap verdiler.


Bu sebeple kullandığım süre içerisinde tarafımdan kesilmiş bireysel kredi dosya masrafı ücretini en kısa sürede tarafıma ödenmesini talep ediyorum.

Tunç 121 Okunma

Cevaplar

  • Tunç24 Kasım 2013

    Aşağıda bankanın metnini de ilettiğim yazıda da belirtildiği gibi bireysel kredi dosya masraflarını ödeyemeyeceklerini matbu bir yazı ile belirtmiş bulunmaktalar bu konuda daha başka yapabileceğim bir şey olup olmadığı hakkında bilgilendirirseniz sevinirim. Saygılarımla. Sayın TARAKCI, Bankamızdan kullanmış olduğunuz bireysel finansman desteği kapsamında tahsil edilen dosya masrafının iadesi talep edilmiştir. Bankamızca yapılan değerlendirme sonucunda tespit edilen hususlar aşağıda yer almakta olup anılan ücret için yapılan kesintilerin haklı olduğu ve iade edilemeyeceği görülmüştür. Şöyle ki Dosya masrafı alınan giderler ve hizmetler mukabili alınan bir bedel olup istisnasız tüm bankalar tarafından (operasyon masrafı, hizmet bedeli, kredi açılış bedeli vs. adlarla) tüm kredilerde uygulanmaktadır. Bu ücret Bankamızca diğer bankaların uygulamalarına paralel olarak paranın maliyeti haricinde, kredi başvurusunun alınması, müşterinin mali ve diğer itibari durumunun değerlemesi, kısaca kredi işlemlerindeki bankanın katlandığı evrak, personel, alt yapı maliyetleri için alınmaktadır. 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 7. Maddesi gereğince bankalar birer anonim şirket olarak kurulmak zorundadır. Anonim şirketler ise Türk Ticaret Kanunu kapsamında tacir sıfatını haiz olup her türlü faaliyetleri karine olarak ticari işletmeyi ilgilendirmekte ve ticari iş sayılmaktadır. T.T.K .’nun "Ücret isteme hakkı" başlıklı 22'nci maddesinde ise, Tacir olan veya olmayan bir kimseye, ticari işletmesiyle ilgili bir iş veya hizmet görmüş olan tacir, münasip bir ücret isteyebilir. Bundan başka, verdiği avanslar veya yaptığı masraflar için ödeme tarihinden itibaren faize de hak kazanır şeklinde düzenleme mevcut olup buna göre tacir ticari işletmesiyle ilgili bir iş ya da hizmet mukabili ücret ve dahi söz konusu işle ilgili yaptığı masrafları isteme hakkına sahiptir. Bankaların Türk Ticaret Kanunu’na göre tacir olması nedeniyle yukarıda belirtildiği şekilde operasyon masrafı alma hakkı bulunmaktadır. İşbu sebeplerle yüksek mahkeme kararlarından da anlaşılacağı üzere, talep etmiş olduğunuz masraf bankamız ile akdetmiş olduğunuz sözleşmeler kapsamında ve geri ödeme planında yer almakta olup tarafınızca bu hükümler müzakere edilerek kabul edildiğinden talebinizin kabul edilemeyeceği bilgilerinize rica olunur. Şikayetiniz ile ilgili olarak Türkiye Katılım Bankaları Birliği nezdinde oluşturulmuş olan Müşteri Şikayetleri Hakem Heyetine, Müşteri Şikayetleri Hakem Heyetinin Oluşumu, Çalışma Esas ve Usulleri Hakkında Tebliğ hükümleri çerçevesinde işbu yazımız tarihini izleyen altmış gün içinde başvuruda bulunabilirsiniz. Sözkonusu Tebliğ metnine ve Heyete ilişkin bilgilere Bankamız ve adıgeçen Birliğin internet sitelerinden ulaşabilirsiniz. Bankamıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

  • Bank Asya Temsilcisi18 Kasım 2013

    Sayın T. Şikayeti Hakkında, Müşterimizin talebi detaylı olarak incelenerek konu hakkında müşterimize e-mail yolu ile cevap verilmiştir. Asya Katılım Bankası A.Ş. Mutlu Müşteri Servisi 444 27 92

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön