08 Temmuz 2014

Bank Asya Aidat Alınmayan Karttan Yıllık Aidat Alınmaya Başlandı

Bank Asya 10 yıla yakındır kullandığımız ve eşime ait olan 5275 **** **** 5538 kart numaralı ve aidatsız Asyacard'tan, haziran ayı ekstresinde 30 TL'lik yıllık aidat ibaresini gördük ve şok olduk. Yıllardır aidatsız diye kullanıyorduk. Hatta 2 yıla yakındır da neredeyse hiç kullanmadık. Aidatı yok ne de olsa diye iptal de etmedik. Habersizce yapılan bu kesinti, suçtur!


Biz bu kartı alırken, aidatsız olduğu için aldık. Kredi kartımızı ve aile fertlerimize ait olan 3 vadesiz mevduat hesabımızı da kapatıp, Hakem Heyeti'ne de gerekli başvuruları yapıp, duyura bildiğimiz herkese bu haksızlığı duyurup onların da bu banka ile ilişiklerini kesmelerini rica edeceğiz.

Telat 428 Okunma

Cevaplar

  • Telat15 Temmuz 2014

    Haksızlığa maruz kaldık ve banka, haksız olarak kestiği 30 TL'nin üzerine kondu. Kendileri kaybetti. 3 mevduat hesabımızı, 1 kredi kartı hesabımızı kapatıyoruz; eş, dost ve akrabadan da Bank Asya ile ilişiklerini kesmelerini rica edeceğiz. Şikayet Var'a teşekkürler.

  • Telat09 Temmuz 2014

    Bankanın gönderdiği komik e-postada, kartın bana ait olmadığı yazıyor. Kaldı ki eşime ait olduğunu zaten belirttim. Zor okuyan ilkokul mezunu eşimden, burada yazması mı bekleniyordu acaba? Ondan sonrası zaten standart cevap. Haziran ayı ekstresinde yıllık aidat alınacağı yazıyor, diyor komik cevapta. Zaten Haziran ayında kesinti yapıldı. Bir yandan keserken bir yandan da kesinti yapacağımızı haber veriyoruz demek, hangi skeçten alıntıdır acaba? Temmuz 2013'ten itibaren alınmaya başlanmış ama tarafımıza ne e-postayla ne sms ile hiçbir bildirim yapılmadığını tekrar ediyorum. Kısaca, 8-10 sene önce biz bu kartı alırken, aidatsız olduğu için aldık. Önceden bir bildirim yapılsa çoktan iptal ederdik. Bankanın bu haksızca ve zorla aldığı paranın, hem dünyada hem ahirette takipçisi olacağım.

  • Bank Asya Temsilcisi08 Temmuz 2014

    Sayın ENGİN Şikayeti Hakkında, Müşterimizin talebi detaylı olarak incelenerek konu hakkında müşterimize e-mail yolu ile cevap verilmiştir. Asya Katılım Bankası A.Ş. Mutlu Müşteri Servisi 444 27 92

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön