07 Eylül 2013

Bank Asya Kredi Kartı Aidat Ücreti Alınmayacak Demişti!

Kredi kartı başvurusu esnasında, aidat ücreti alınmayacağı belirtilmişti. Ancak, geçen süre içinde haber vermeden ekstreye aidat ücreti yansıtıldı. "2 adet fatura ödeme talimatı" ile aidat ücretinin iadesi yapıldı. Bu defa, her fatura ödemesi için komisyon ücreti alınmaya başlandı. Bu nedenle otomatik ödeme talimatlarını iptal ettim ve kredi kartımı kapattım.

Kapatılmış kredi kartına "otomatik ödeme talimatı iptal" edildiği için yeniden aidat ücreti yansıtıldı. İtirazlarım netice vermedi. Bank Asya'ya olan güvenimi kaybettim. Her an hesaplarımı kontrol eder hale geldim. Sonuçta tüm kredi kartlarımı ve hesaplarımı kapattım. Bank Asya ile artık çalışmam. En büyük kayıp güven kaybı.

Haşim 34 Okunma

Cevaplar

  • Haşim 10 Eylül 2013

    Bank ASYA'ya olan güvenimi kaybettim. Her an, Bank ASYA hesaplarımdan bir şeyler almış mı diye hesaplarımı kontrol eder hale gelmiştim. Bank ASYA'ca başlangıçta verilen söz çok önemliydi. Başta verilen söz değişecekse, bunu sadece ekstreye yazmak vb. ile geçiştirmek yerine, SMS ile de bilgilendirmek ve müşteriden onay almak gerekirdi. Bank ASYA, gereksiz yere, en olmadık durumlar için SMS atabiliyor, müşterileri arayabiliyor. Bence, "ekstrede vardı, yazılmıştı" sadece "işin bahanesi". Bu bahaneyi kabul etmiyorum.

  • Bank Asya Temsilcisi09 Eylül 2013

    Sayın KARABAY Şikayeti Hakkında, Müşterimizin maili tarafımızca incelemeye alınmıştır. Gerekli araştırmalar tamamlandığında müşterimize konu hakkında bilgi dönüşü tarafımızca yapılacaktır. Asya Katılım Bankası A.Ş. Mutlu Müşteri Servisi 444 27 92

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön