17 Nisan 2013

Bank Asya Genel Müdürlük Uyuyor Mu!

İşyerimiz bir iş merkezinde ve bu iş merkez muhasebesinde de Bank Asya pos cihazı var aidatlarımızı da bu postan kartımızla ödemek isteyince muhasebe bu postan bizim kartımızla işlem yapmıyor, gerekçe olarakta poşun bu kartımızı kabul etmediğini söyleyerek nakit para talep etmekteler. En son benzeri olay tekrarlandığında da bir öncekinde de direk Bank Asya genel müdürlüğünü aradık ancak Gaziantep Bank Asya'da olaya şahit olmalarına rağmen o posun arızası varsa onarmadılar veya değişmediler.

Aidat ödemeleri de ayın 15 inden sonraya kalırsa kredi kartıyla almayıp nakit elden yada banka hesabına yatırın diyen bu yönetimin tavrına karşılık, Bank Asya kullanılmayan posu alsın veya uyarsın müşterilerini artık.

Mehmet 156 Okunma

Cevaplar

  • Mehmet 18 Nisan 2013

    BİZE MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ BRİMİNİZ PSO ARIZALI DEĞİLMİŞ DİYE MAİL YOLLUYORSUNUZ,BURDANDA PSOU DEĞİŞİYORSUNUZ ÖNCEKİ POS KARTIMIZI KABUL ETMEZKEN YENİ POSLA KART ÇEKİM İŞLEMİ YAPILDI,SİZ BİZE YALAN YADA İFTİARCIMI DEMEK İSTİYORSUNUZ? BANK ASYA İŞİNİ YA CİDDİ YAPSIN,YADA ÖĞRENSİN DOĞRU BİLGİ ALIP ÖYLE ÇALIŞSIN BİZ ASLA OLMAYAN BİŞEY İÇİN VAR DİYEREK ŞİKAYET ETMEYİZ ZATEN BUNA VAKTİMİZDE YOK AMA BÖYLE YAPARSANIZ SİZİNLE ÇALIŞMAK Bİ YANA ÇALIŞAN EŞ DOSTLARIMIZ BİLE İŞLEM YAPMAKTAN ÇEKİNİR KORDİNASYON KOPUKLUĞUNUZ VAR LÜTFEN BİZE MAİL ATARKEN ÖĞRENİN ÖYLE YOLLAYIN SORUNU ÇÖZMÜŞ POS SERVİSİ ARIZALIYI ALIP SAĞLAMI TAKMIŞ SONRADA BİZE ARIZA YOK VB.DİYE MAİL ATIYORSANIZ SİZİNLE ÇALIŞMAYI DÜŞÜNMEMEK LAZIM DERİM...

  • Mehmet 17 Nisan 2013

    BİZ DAHA ÖNCEDE AYNI SORUNU DEFALARCA BANK ASYA GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE İLETTİK AMA ÇÖZMEDİNİZ DİYE BURAYA KADAR SORUNU GETİRDİK EĞERKİ SİZİ DİREK ARAYARAK ŞİKAYETİMİZİ ÖNCELİKLE SİZE İLETMEK İSTEDİĞİMİZDE DUYARLI VE HASSAS OLSA İDİNİZ BİZDE ŞİKAYET VAR GİBİ TÜKETİCİ HAKKI SAVUNUCUSU SİTELERE KADAR MEVZUYU GETİRMEZDİK UMARIZ BUGÜN SORUNU ÇÖZERSİNİZ.

  • Bank Asya Temsilcisi17 Nisan 2013

    Sayın ÇEVİK Şikayeti Hakkında, Müşterimizin maili tarafımızca incelemeye alınmıştır. Gerekli araştırmalar tamamlandığında müşterimize konu hakkında bilgi dönüşü tarafımızca yapılacaktır. Asya Katılım Bankası A.Ş. Mutlu Müşteri Servisi 444 27 92

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön