1 g
Yorum Yap
#11582140

Bambi Terlik Ayakkabı Ürün Kalitesizliği

21.12.2018'de Trendyol aracılığı ile Bambi'den bot aldım. Bana ulaştığı zaman botun süeti bayağı zedelenmiş, darbe almıştı. Sadece iş yerinde giyeceğim diye düşündüğüm için geri gönderme işlemleriyle uğraşmadım. Ancak iyi olarak bildiğim markanın kalitesi gözümden iyice düşmüştü. Sonra; 13.01.2019 tarihinde Kadıköy'de bulunan Caferağa Mah., mühürdar Cad. No. ***, 34710 Kadıköy/İstanbul adrese münhasır olan mağazasına girdim ve uzun süredir aklımda olan bir ayakkabı modelini aldım. Mağazada teşhir olan ayakkabıyı denedim. Almaya karar verdiğimde ise yeni bir çift vermelerini söyledim ki Trendyol'dan gelen ürün gibi bir sıkıntı yaşamayayım. Tamam dediler ürünü verdiler. Denemek ister misiniz dediler. Fazla vaktim olmadığı için denemeden aldım. Ücretini verdim, ayrıldım.


Eve gittiğimde ürünün fermuarı tamamıyla bozuktu. Bu şekilde kullanmam mümkün değildi. Bir hafta geçmesin diye iade için, 17.01.2019 tarihinde iş çıkışı bir saat yol çekerek Kadıköy'e mağazaya geçtim. Kendimi ifade ettim, durumu anlattım lakin karşılığında garip, kaba bir şekilde cevap aldım. Hem de bunu yapan kişi mağaza müdürüydü. Fermuarın bozuk olduğunu söylediğimde siz bunu denemiştiniz dedi kendinden emin bir şekilde ve ben denemediğimi söylediğim halde. Kameraları inceleyin dediğimde de yanlış hatırlamış olabilirim diyerek konuyu kapatmaya çalıştı.


Bir konuda bilgisi olmayan bir insanın fikrinin olması ne garip ve bunu müşteri mağdurken sergilemesi gerçekten çok garip. Satış yapılırken iade olmayacağı söylenmezken iade etmek için onca yolu çektiğimde bana iade olmadığı bilgisi verildi. Yani ben marka yüzünden mağdur olmuşken. Hem de farklı bir ses tonuyla ve yalancı iması taşınırken. Sonuçta bana yapılan açıklama en geç 21 gün içerisinde size kesin haber gelir ama bilginiz olsun iadesi olmaz. Prosedür icabıymış yani o 21 gün. Yine şöyle bir durum var ki; şu an tarih 12.02.2019. Baktığımız zaman tarihe bir ay geçmiş ve hala bu kadar mağdur edildiğim halde bilgi veren yok. Bambi eğer ücreti iade etmezse Tüketici Hakları Heyeti'yle ve nereye yazılması gerekiyorsa o merciyle gerekli iletişim kurarak hakkımı arayacağım.

Ceylan Ceylan 164 Okunma Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler