Bambi Ayakkabı Hizmet Ve Müşteri Memnuniyeti Sıkıntısı

Suat Suat16 Ekim 18:45

Silivri AVM Bambi'den aldığım iki ayakkabıda açılmalar oldu şikayetimi bildirip götürdüğüm mağazadan incelemeye gönderilmesi konusunda talepte bulundum. Talebim üzerine incelemeye gönderdiler ürünlerimin bir tanesinin iadesi onaylandı ancak aynı şekilde sorun yaşadığım diğer ürün ile alakalı tadilat yapılmıştı ve üründe hala açılmalar mevcuttu tekrar incelemeye gönderdiler ve bu süreç tam 1 ay sürdü. 

1 aylık süre zarfında ayakkabı 5 kere gidip geldi. İadesi onaylanan ayakkabı için StarCity AVM'den bir ayakkabı beğendim ve almak istedim mağaza çalışanlarından bir beyefendi ürünü gözlerimin önünde giyip kendine ayırdığını ve bana satamayacağını söyledi. Müşteri ilişkileriyle görüştüm bu konuyu ama tatmin edici bir cevap alamadım ve konuyu çözemediler. Başka bir Bambi mağazasından beğendiğim ürünü isteyebileceğimi ve iki günde geleceği söylendi müşteri temsilcisi tarafından ve aynı şekilde Silivri AVM deki Bambi'den ürünün isteği konusunda talepte bulundum ama bir hafta oldu halen daha ürün gelmiş değil. 

O yüzden yarın gidip para iadesi isteyeceğim. Uzun bir süredir Bambi'den ayakkabı alıyorum ama bundan sonra ayakkabı almayı bırak herhangi bir Bambi mağazasına girmeyi dahi düşünmüyorum. Hizmet kötü ve müşteri memnuniyeti sıfır. Disiplin sıfır. Her şey ayakkabıyı alana kadar.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler