21 Nisan
#11872786

Tüketiciyi Mağdur Eden Baby Mall , Kötü Müdürü

19.04.2019 'da Çukurambar mağazasından mama ısıtıcı aldım. Ürünü orada ‘güya’ kontrol edip bana verdiler. Eve geldiğimde kullanım kılavuzu ve garanti belgesi yoktu. Ertesi gün hemen götürdüm. İade veya değişim istedim ancak yapmadılar. Oradaki müdür hanım üsturupsuz bir şekilde asla değiştirmem, ürünü firmaya göndereceğiz onlar ne derse size ona göre iade yaparım dedi. Değişim bile yapmadı! Belki bana açılmış kullanılmış bozuk ürün verdiniz. Ve ben mağdur oldum.


Müdürün tavrı çok yanlış ve umursamazcaydı. Müşterinin hiçbir hakkı ve önemi yok bu mağazada. 14 gün içinde bir tüketicinin koşulsuz şartsız iade hakkı vardır. Ki ben ertesi gün götürmüştüm. Şimdi ürünümü gönderdiler eminim olumsuz sonuç verecekler. Zerre güvenim yok. Ve eğer olumsuz olursa ben bu işin peşini bırakmayacağım. Oraya koyduğunuz sözde ‘müdür’ biraz daha kaliteli düzgün kibar anlayan birini almanız dileğiyle!

Kübra Kübra 1.047 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Kübra24 Nisan

    Hala dönüş sağlanmadı. Bir değişim bu kadar sansasyon bu kadar olay ve uzun olmamalı. Lütfen ürünümün değişimini istiyorum ve lütfen dönüş yapın!

  • Baby Mall Temsilcisi22 Nisan

    Merhaba Konu hakkında ilgili birime bilgi iletilmiş olup gün içerisinde yetkililerimiz tarafından dönüş yapılacaktır. Saygılarımızla

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler