sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Baby Mall'de 3 Aydır Çözülemeyen Pierre Cardin Aspendos Kulpları

Alper Alper20 Ağustos 19:42

Mayıs sonu İstanbul yolu Baby Mall şubesinden aldığım Pierre Cardin Aspendos takımın daha montajı yapıldığı akşamında hangi kulpu tutarsanız hepsi elimizde kaldı. Bunu bu şekilde montaj yapan ustaya kızamıyor insan zira kendi ağzıyla bahşiş isteyen elemanlardan ne bekliyorsun ki verdiğim bahşişi de gördük ki hak etmemişler. Akabinde hemen telefon ettiğim şube beni Ü** diye birine yönlendi. 

Sanıyorum mayıs 25 gibi oluşturulan servis kaydına binaen bekledik çözüm olmadı. Sonraki aylarda 30'un üzerinde telefonla görüşmede alenen insanın aklıyla dalga geçer seviyede sipariş verdik bekliyoruz, siparişte aksaklık olmuş bekliyoruz, depo yanlış göndermiş bekliyoruz gibi bahanelerle 2 ay bekledikten sonra malzemeler geldi yarın oraya aracım yok ertesi gün gönderiyorum. 2 gün sonra araba bozuldu, araba servisten çıkamadı.

Elemanlar yanına almamış gibi hayal gücü yüksek bahanelerle 1 ay daha geçiştirdi bu Ünal denilen eleman. Müdürü, amiri kim varsa onunla görüşmek istediğimi kendisinin bu kadar basit bir şeyde bile çözüm sunamıyorsa bu i yapmaması gerektiğini ya da en azından daha zekice yalanlar söyleyebilecek başka bir idareciye beni yönlendirmesini söyledim. Ben yarın 5'den sonra kendim bizzat gelip takacağım dediği in ben de bir sürü işimi bırakıp evde bekledim ama gelmediği gibi ne telefon edip haber verdi, üstüne telefonu da kapalıydı. 

Bu beni evde 3 ya da 4. Bekletisi. Kendisine benim aklımla alay etmemesini insan gibi bari gelmiyorsun haber etmesini söyledim. Sanki duvara konuşuyorum. Ben 6 yaşında birisiyle bile daha fazla diyalog kurabilirim sanıyorum çünkü tek söylediği haklısınız özür dilerim hemen hallediyorum. Bu akşam gelecekti ne telefonumu açıyor ne de haber veriyor.

Ben hayatımda bu kadar vasat çalışan profili görmedim. Sanki öğretmenine ödevini neden yapmadığını açıklayan çocuk gibi her gün hayal gücü 6 yaş seviyesinde çocuk misali bahaneler.

Bir sürü alışverişim oldu Baby Mall'den. Mağaza çalışanlarına en ufak bir sözüm yok ama keşke eleman seçiminde geri hizmettekiler içinde bu kadar iyi seçimler yapabilseydiniz. Ben üç kuruş fazla vereyim marka olsun diye gidip bu ürünü aldım ama aldığıma alacağıma pişman ettiniz. Sitelerde önüme çıkan ilk mobilyacıdan alsam daha kalifiye elemanlarla daha iyi hizmet alır en azından bundan daha fazla muhatap bulurdum. Bir daha Baby Mall'den bu tarz alışveriş mi tövbe.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

Baby Mall Logo Baby Mall 21 Ağustos 08:47

Değerli Müşterimiz merhaba, Talepleriniz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. İyi günler dileriz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler