Baby Mall Ürünü İade Almıyorlar

Nilüfer Nilüfer03 Ekim 21:44

20.09.2020 tarihinde mağazadan yüklü miktarda alışveriş yaptık. Oradaki satıcı bayan ismi L****Hanım bize mutlaka reflü yatağı almamız gerektiğini söyledi. Bizde bir reflü yatağı aldık. Ancak uzman bir doktorla görüştüğümüzde bebek doğmadan reflü yatağı almamamız gerektiğini, eğer doğduktan sonra reflü tanısı koyulursa bu yatağı almayı düşünebileceğimizi söyledi. Bu sebeple ürünü 03.09.2020 tarihinde iade etmek istedik. 

Ürünü Ankara da bulunan İstanbul yolu Baby Mall mağazasından almıştık. Mağaza pandemiyi bahane ederek 14 günlük cayma hakkımızı kullanamayacağımızı, asla iade almayacaklarını, eğer pazartesi günü merkez Baby Mall mağazasıyla görüşürsek ve onlar onay verirse ancak o şekilde iade alabileceklerini söylediler. Pazartesi günü 14 günlük cayma hakkı sürem geçmiş olacak. Ben bu ürünü iade etmek istiyorum. 

Bu yasal hakkım, pandemiyi kullanarak böyle haksızlık yapmaları çok saçma. Ayrıca zaten mağazada herkes ( çalışanlar dahil) oradaki yatakları açıp insanların dokunmasını sağlıyorlar, onlar yatakların paketlerini açıp insanlara dokundurunca pandemi olmuyor da ürünü iade etmek isteyince mi pandemi ortaya çıkıyor? Sonuçta satıcı tarafından yanıldım ve beni yanıltarak sattıkları bu ürünü iade etmek istiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Baby Mall Logo Baby Mall 05 Ekim 09:19

Değerli Müşterimiz merhaba, Talepleriniz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. İyi günler dileriz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler