24 Mayıs
#12023186

Baby Mall Taksit Sorunu ve İlgisiz Müşteri Hizmetleri!

Baby Mall'den 11 Mayıs'ta bir alışveriş yaptım ve 2+2 taksit seçeneğiyle alışverişimi tamamladım yani tamamladığımı sandım. 2 gündür müşteri hizmetleri denilen hattan M*** isimli bayanla görüşüyorum. 1. gün aradım muhasebeyle görüşüp dönüş yapalım dedi. Sonra dönen olmayınca ben tekrar aradım o zaman da bankada bir aksaklık olmuş bankaya görüşülüp yansıtılacak tutar dendi. 3 gün geçip bankadan kontrol edince hala 2 taksit olduğunu görüp tekrar Baby Mall müşteri hizmetlerini aradım, gün sonu dönüş yapılacak dedi (ki hiç aradıkları olmadı).


Sonra 16:00 gibi tekrar aradım herhalde geri aramayı unuttular yine dedim. Bayana ismimi söylüyorum değil ismimi hatırlamak ve arayacağını unutmak bir de bana konu neydi diyor. Sonra bekletip tekrar aynı cümleyi o söylüyor bankayla görüşülüp tarafınıza yansıtılacak. Tabi haliyle bu bilgiye de güvenmiyorum. Yetkiliyle görüşmek istiyorum şu an meşgul yetkili size dönüş yapacak diyor. Kaça kadar diyorum 18:00'e kadar şu an saat 18:45 ve hiçbir çözüm bulunmadan buraya yazıyorum.

Gizem Gizem 1.161 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Baby Mall Temsilcisi25 Mayıs

    Merhaba Bu bilgiler sizinle görüşmelerimizde tarafınıza zaten iletilmiştir. Hafta başında sorununuz çözümlenmesi için banka ile tekrar görüşülecektir. Saygılarımızla

  • Gizem25 Mayıs

    Bankada bu prosedürün nasıl işlediğini gayet iyi biliyorum ortalama 72 saat olan çözüm süresini aştıktan sonra (ki bu bilgiyi de veren siz değilsiniz) ben sizi tekrar 24 mayısta arıyorum muhasebeden kontrol sağlayıp size gün içinde dönüş yapacağım diyorsunuz sonra da cevap gelmedi bankadan o zaman müşteriye dönüş yapmayalım mantığı nasıl bir şey acaba? Çağrıda da size belirtmişiz diyorsunuz komik olan şu ki yine sizi arayıp bu kilise bilgiyi alan benim! Cevap gelmedi diye dönmedik diye bir işleyişiniz olamaz. Siz de takdir edersiniz ki ben de bunu çağrı da belirtmişim bugün cuma bana muhakkak dönüş yapın çünkü 20 mayıs tarihinde de arayacaktınız aramadınız diye! Biz sizi arayacağız diyorsanız bankadan sonuç bekliyoruz bilgisini yine siz arayarak verirsiniz!

  • Baby Mall Temsilcisi25 Mayıs

    Merhaba Yapı kredi ile yapılan anlaşma gereği 2 taksidini firmamız + 2 taksidini ise banka vermektedir. Tarafınızla görüşmelerimizde sorunun bankadan kaynaklandığı ve bankaya gerekli bilgilendirmelerde bulunulduğu iletilmiştir. Ancak bankadan tarafımıza herhangi bir geri dönüş olmaması sebebiyle en son görüşmemizde bankadan bilgi gelir gelmez tarafınıza dönüş yapılacaktır ifadesi kullanılmış olup bilgi geldiğinde aranarak sorununuz çözülecektir. Sizinde takdirinizdir ki hafta sonu bankalar çalışmamakta ve işlemler hafta başına kalmamaktadır. Saygılarımızla

Ziyaretçi Yorumları