Baby Mall Sıfır Aldığım Bebek Telsizi Arızalı!

Betül Betül02 Temmuz 18:50

Yaklaşık 1 ay önce almış olduğum Weewell WMA370 bebek telsizi arızalı çık. Bebeğim doğar doğmaz ev kalabalıklığından ihtiyaç duyup kullanmadık. 1 hafta sonra kullanıma başladık ki bebek telsizi misal 1 dakika ses veriyor 10 dakika susuyor, 5 dakika ses verse 3 dakika susuyor gibi. Canı isterse çalışıyor istemezse susuyor. 

Mağaza müşteri hizmetlerine yönlendirdi Weewell e Bebeğimin yanında devamlı müzik çaldığını ve sesin canı isterse çıktığını söyledim. Pildendir dediler en yüksek 600lük pil alın dediler, aldım geldi onunla da olmadı. Sıkıntı anne ünitesinde değil bebek ünitesinde. Ses alan kısma dokununca anında ses aktarmaya başlıyor sonra yine gidiyor. Sıfır aldığım ürünü Baby Mall mağazası servise yollamamı istiyor. 

Ben bu sürede telsiz olmadan ne yapacağım acaba? Her şeyimi bu mağazadan alıyorum. Müşteri hiz. Kayıt açtırdım defalarca ürünü mağazadan değiştirmem gerektiğini çünkü ben tamir edilip geri gelecek ürün istemediğimi, ürünün mağazadan zaten firmaya iadesi olacağını söyledim. Hala dönüş yok. En yakın zamanda çözülmezse Tüketici Mahkemesi'ne başvuracağım, bir daha da alışveriş yapmayacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Baby Mall Logo Baby Mall 03 Temmuz 08:44

Değerli Müşterimiz merhaba, Talepleriniz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. İyi günler dileriz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler