sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Baby Mall Parayı Alıp Ürünü Göndermiyor

Fatma Fatma03 Ekim 23:55

21 Eylül'de aldığım siparişim kargoya verilmedi. Müşteri hizmetleri en geç 5 iş gününde verilir deyip kayıt açtı. Elinizde mi yok acaba dedim öyle olsa iade süreci başlar dedi. Sadece kayıt açabilen müşteri hizmetleri kendince yorum yaptı o da muhtemelen durumun farkında. Ne iade yapıyorlar ne gönderiyorlar. Müşteri hizmetlerini 9 gün sonra tekrar aradım. İade istediğimi söyledim. 13 gün oldu siparişin durumunda bir değişiklik yok. Destek mailinden mail gönderdim mailleri bile çalışmıyor mail gitmedi. Müşteri hizmetleri benim yetkim yok deyip işin inden çıkıyor. Yanıltıcılar galiba. Bildiğiniz parayı alıp ürünü göndermiyorlar. Tüketici Hakları'na şikayet edeceğim. Aldığıma pişman oldum. Ne mağazanızdan ne de internet sitenizden artık alışveriş yapmam. Yapanlara da engel olurum.

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Fatma 07 Ekim 12:34

Arayıp ulaşamadık ürünü tedarik edemiyoruz iade yapalım mı diye mail gönderdiniz. Daha önce zaten iade talebinde bulunmuştum. Gönderdiğiniz destek mailine cevap yazılamıyor. Mail gitmiyor. Müşterileri uğraştırıp duruyorsunuz sadece.

Baby Mall Logo Baby Mall 05 Ekim 09:17

Değerli Müşterimiz merhaba, Talepleriniz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. İyi günler dileriz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler