sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Baby Mall Kusurlu Ürün Gönderme Ve Değişim Erteleme!

Turgay Turgay06 Mart 2019 10:47

Baby Mall internet sitesinden 24.02.2019 tarihinde Kanz Check In Baston Bebek Arabası Siyah Siparişi verdim 114251 sipariş numarasıyla, ürün elime 27.02.2019 tarihinde aşağıdaki resimlerde görünen şekilde, kutusu parçalanmış ve indeki kılıfı yırtılmış deforme olmuş olarak elime geçti, firmayla irtibata geçip kutuyu açmadan hemen aynı gün UPS firması ile ürünü geri gönderdim. 1 haftadır ürün tedarikliğini bekliyorum, Baby Mall müşteri hizmetleriyle 28.02.2019 tarihindeki görüşmemde hafta başı ürün elimize ulaşacak denildi tamam bekleriz dedik. 04.03.2019 tarihinde müşteri hizmetlerine tekrar sorayım dedim, bana ürün elimize ulaşacak akşam üstü kargoya verilme 05.03.2019 tarihinde ancak olur dediler size bilgilendirme yapacağız dediler. Arayan soran olmadı yine tekrar 06.03.2019 tarihinde aradığımda başa döndük ellerine gelen bir ürün olmadığını ve mağazalarının birinde olabileceğini belirtip öğleden sonra 2 ye kadar haber vereceklerini söylediler, sürekli bir erteleme var, bakalım ne zaman çözülecek ve kusursuz sağlam ürün gönderebilecekler mi.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Turgay 21 Mart 2019 09:36

Bu arada kargom nihayet dün geldi (24 gün sürdü) yine kutuda yırtık var ve arabanın koruma kılıfı zedelenmiş, ama göndermeyeceğim geri. Bana bir açıklama bile yapmadılar, ben aramasam zaten arayacakları yok, internet satış yetkilisine de not bıraktım kimse bilgilendirme yapmadı, müşteri hizmetleri yalan söylüyor ve geçiştiriyor diyor ürün geldi kontrol ettik göndereceğiz diğer gün ürün şurdan buradan gönderilecek, kesinlikle bir daha alışveriş yapmayacağım, kimseye de tavsiye etmiyorum. Baby Mall internet sitesinden alışveriş yapacaksanız, eğer verdiğiniz ürün hatalı ya da kusurlu çıkarsa sizde uğraşacaksınız bu sorunlarla, o yüzden arkadaşlar buradan bir şey alırken 2 kere düşünün. Ürünümü İzmir mağazasından gönderen Funda hanıma ilgisi için teşekkür ediyorum.

profile-icon Turgay 18 Mart 2019 21:10

Kargoya verdiğim ürün 11.03.2019 pazartesi günü Baby Mall e ulaştı, sonra iletişime geçtim tekrardan, müşteri hizmetlerinden M. İsimli bayan cumaya kadar sorunu çözeceklerini belirttiler,16.03.2019 cumartesi günü görüştüğümde firmadan yeni ürün geldiğini ve bir sıkıntı olmasın diye kontrol ettiklerini bir sıkıntı olmadığını belirterek pazartesi günü kargoya vereceklerini söylediler. Bugün (pazartesi) görüştüğümde yine M. İsimli bayan bu sefer İzmir mağazalarından gönderileceğini söyledi, dedim cumartesi böyle dediniz sanki hiç öyle bir şey konuşulmamış gibi oradan kontrol edip gönderecekler (sıkıldım uzatmamak için tamam dedim ürün artık gelsinde). Sonra kargo takip numarası verdiler 6 dan sonra takip edebilirsiniz dediler. Akşam 8 e kadar kontrol ettiğimde takip numarası yanlış diye uyarı verdi, İzmir mağazası ile görüştümen azından onlardan doğru takip numarasını alayım dedim, bizden sizin adınıza bir ürün gönderimi yok dediler daha da şaşıp kaldım, ciddiyetle bir açıklama bekliyorum.

profile-icon Turgay 08 Mart 2019 10:44

Bugün ürünü kargoya verip gönderiyorum, müşteri hizmetlerinizi aradığımda parça değişimi olabilir gibi bir şey söylediler bunu kabul etmiyorum, sıfır ürün aldım parça değişimi nedir? Yeni ve kusursuz ürün gönderecekseniz kabul ediyorum yoksa iade alın.

Baby Mall Logo Baby Mall 08 Mart 2019 08:39

Merhaba Üretici firmadan ürünler geldiği gibi tarafınıza gönderilmektedir. Bu durumdan dolayı üzgün olduğumuzu iletmek isteriz. Tarafımıza ürünü hemen göndermeniz durumunda değişiklik işlemleri acilen yapılarak tarafınıza gönderim sağlanacaktır. Saygılarımızla

profile-icon Turgay 07 Mart 2019 18:31

Ürün elime bugün ulaştı sağ olsunlar bilgilendirdiler beni, kutu sağlam çıktı bir sıkıntı yok sevindik, hafta sonu hava güzelken çocuğumuzu gezdirebiliriz diye düşündük ama maalesef Baby Mall mağazası yine kusurlu ürün gönderdi, arabanın sağ tekerleğinin bağlantıları kırık, yani heyecanla aldığımız bu arabadan soğuttunuz resmen, hemen müşteri hizmetlerini aradım mesai saatleri bitmek üzereyken bize Instagram resimleri gönderin diyorlar, buradan bakabilirsiniz çözüm buysa, önceden de alışveriş yaptım ama böyle sıkıntı yaşamadım hayal kırıklığı yaşıyorum Baby Mall mağazası için, alışveriş yaptığıma pişman ettiler.

np_image4 Ekli Görsel Var
Baby Mall Logo Baby Mall 06 Mart 2019 11:51

Merhaba Kargo firması kaynaklı olarak ürün tarafınıza hasarlı teslim edilmiş olup değişim işlemi başlatılmıştır. Ürün stoklarımızda kalmadığından dolayı üretici firmadan tedarik aşamasına geçilmiş olup telefonda da iletmiş olduğumuz gibi bugün adresinize kargolanacaktır. Gecikmeden dolayı üzgün olduğumuzu bildirmek isteriz. Saygılarımızla

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler