Toplam çözüm sayısı
..
Baby Mall ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Baby Mall Kargoya Verilemeyen Sürekli Takip Etmek Zorunda Kaldığım Ürün

402görüntüleme
Aylin
Aylin 11 Ocak 11:00

02.01 tarihinde 246411 numaralı siparişim sözde 5 iş günü içerisinde kargolanacak en geç hafta başı elimde olacaktı bu mağazanın internet sitesinden ilk kez alışveriş yapıyorum maalesef ki mağaza hakkında yapılan şikayetleri daha sonra gördüm okuduğum şikayetler üzerine tedirgin olarak müşteri temsilcisini arayıp tedirginliğimi dile getirdim ertesi sabah yetkili arayarak bugün ürün kargoya verilir akşam kargo bilgileriniz mesaj olarak iletir şeklinde bilgi verince sözüne itibar ederek rahatlamıştım. Akşam gelen mesaj sadece barkod basıldığı yönündeydi hafta sonu bekledim bugün kargo şirketini aradım ürünün kendilerine teslim edilmediğini belirtti. Firmanın müşteri temsilcisi ile yapmış olduğum görüşmede yine rutin cevaplar yoğunluktan vs. Farklı firmalardan sipariş etmiş olduğum ürünler ertesi gün elime ulaşırken böyle bir sıkıntı yaşayıp sürekli takip etmekten gerçekten çok sıkıldım. Bunca şikayetin ve olumsuzluğun üstüne nasıl ayakta kalabiliyor aklım almıyor. Ürünün bugünde teslimatı sağlanmaz ise hukuki hakkımı kullanacağım.

Baby Mall Logo
Baby Mall11 Ocak 13:27

Değerli Müşterimiz merhaba, Talepleriniz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. İyi günler dileriz.

Aylin
Aylin11 Ocak 15:58

De işte otomatik cevapla olmuyor bu işler bakın saat kaç oldu hala bir ses Seda haber yok sürekli bilgisayar tarafından sadece otomatik cevap verilerek mi çözülecek bu mesele illa Tüketici Hakları'na mı şikayet edersin yani

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler