21 Eylül 2018
#10935017

Baby Mall Kandırdı!

Baby Mall mağazasına ait internet sitesinden Temmuz ayı kampanyası kapsamında (tekstil ürünlerinde 50 liralık alışverişe 20 liralık hediye çeki) 150 liralık alışveriş yaptım ve sonucunda 60 liralık çek kazandım yine aynı ay içinde bu çeki 89612 numaralı siparişimde kullandım.


Ağustos ayında arandım ve ellerinde almış olduğum bübchen yikama jelinin olmadığı ya para iadesi ya da ellerinde olunca yollayacaklarının bilgisini aldım ve ellerine geçince kargolanmasını talep ettim (tabi bu esnada belirttim ki internette hala satışı var vs. Bana verilen cevap stok henüz güncellenmemiş vs. İdi) 17 Eylül'de son durumu sormak için aradım depoyu aradılar vs. Telefon numaramı istediler bilgi vermek için (hemen döneceklerini söylediler) ve arayan olmadı.


18 Eylül'de aradım ve yarın (19 eylülde) kargo yapacağız dediler ve arayın takip kodu verelim vs. Aradım telefonu açan olmadı. 20 Eylül'de arandım ve dendi ki bu urunu neden iade ediyorsunuz (olayın o kadar dışındalar) anlattım iade yok vs. Yine tamam arayacağız dendi bugün (21 Eylül) aradım ve söylenen o ki depoda ve mağazalarımızda yok ilk stokta yollayacağız bende neredeyse 2 aydır mağdur ettiklerini söyleyince acil notu düşünüyorum cevabi aldım...


Bugün kalktım ve evime yakin olan Gimat Baby Mall'e gittim reyonlar bu ürünle doluydu dahası hala yollayacaklarından ümidim yok çünkü ben aldığımda 40 lira olan ürün su an 53 lira ve ithal yani o mükemmel bebe mağazası tamamen insanların parasını alma peşinde. Bende bundan sonra bu konu ve devamında oluşacak her durum için hakkımı arayıp mağduriyetimin bedelini ödeteceğim.

Elif Elif 951 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Elif25 Eylül 2018

    Hafta başından salı günündeyiz (25 Eylül ) ve ben yine aranmadım sabah 10 da kendim aradım adı Edanur olan çalışanınız bana öğlen 13.00 da döneceğini belirtti konu ile alakalı neyse hiç şaşırtmadan donen olmadı ve 17.25 tekrar aradım bu kez Melike hanim elinizde olmadığını ve özellikle mağaza depolarında olmadığını istersem para iademin yapılacağını ya da cumaya kargolanacağını söyledi bende ona gecen hafta kendisinin yine bana yarin ürününüz kargolanacaktır cümlesini hatırlattım ve gitmiş olduğum mağazada bayağı bir aynı üründen olduğunu belirttim... Anladıklarım müşteri hizmetlerinizde 3 bayan çalışıyor ve 3 u de islerine geldiği gibi yalan bilgi aktarıyorlar, mağazalarınızdan haberiniz yok, buradan ve müşterilerinizden utanmanız yok, Hala paranızı iade edelim peşindesiniz neden çünkü yeni hali oldukça zamlı... Umarım hak yerini bulur... Bir de bir zahmet sipariş numaramı üstte vermişim bari kendiniz arayıp bana bilgi verin (aaa pardon bu gerçekten müşteri memnuniyeti ve ticaret ahlakı olan isletmelerin yapacağı davranıştı)

  • Baby Mall Temsilcisi22 Eylül 2018

    Merhaba Daha önce gönderilemeyen ürününüz stoklarımıza yeni girmiş bulunmaktadır. Eksik ürününüz hafta başı itibariyle tarafınıza kargolanacaktır. Ürün fiyat artışlarından etkilenmemekte olup oluşan bu gecikmeden dolayı üzgün olduğumuzu iletmek isteriz. Saygılarımızla

Ziyaretçi Yorumları