Baby Mall İstanbul Yolu Şubesi Tarafından Mağdur Edilişim.

Hasan Hasan27 Ağustos 11:11

11.07.2020 tarihinde Baby Mall den almış olduğum montesori mobilya ve yatak için uzun sürenin ardından almış olduğum ürünlerin tarafıma ulaşmadığını söylemek için 11.08.2020 tarihinde arayarak durumu söyledim. Baby Mall tarafından yönlendirildiğim. Dağıtım ine bakan Ünal bey ile görüştüm. Ünal beyinde evet sizin ürünleri unutmuşuz diyerek 12.08.2020 tarihinde tarafıma ürünü eksik olarak gönderdi. Almış olduğum ürünlerden Çatı kumaşının olmadığını belirttim. Bunun üzerine unuttuklarını birkaç güne geleceğini belirttiler. Bu konu ile alakalı arayıp durumu izah ettim. Ünal bey ellerinde olmadığını haftaya tarafıma kargo edeceklerini söyledi. Daha sonrasında telefonumu açmadı vs bugün tarih 27.08.2020 tarafıma hala gelen bir şey yok. Konuştuğum hiçbir yetkiliden sonuç alamadım. Mağdur edildim. Şikayetim ve mağduriyetim çözülmedi. Parayı alırken peşin alıyorlar bir kuruş eksik değil. Şimdi yüzümüze bakmıyorlar. Ayıp bir ticaret ahlakı olmalı. Hepsini iade edeceğim. Konuyu Tüketici Mahkemesi'ne taşıyacağım. Canım fazlasıyla sıkıldı.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Hasan 30 Ağustos 12:33

Dönüş yapılıp sorunun çözüleceğini yazmışlar ama ne arayan var ne soran firmanın senin mağduriyetini çözmek için hiçbir şey yapmadığını söyleyebilirim.

Baby Mall Logo Baby Mall 27 Ağustos 11:45

Değerli Müşterimiz merhaba, Talepleriniz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. İyi günler dileriz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler