Baby Mall İnglesina Bebek Arabası Teknik Servis Sorunu

Çağdaş Çağdaş27 Ağustos 13:19

İzmir Gaziemir Baby Mall mağazasından almış olduğum "inglesina trilogy" marka bebek arabasının ön 2 tekerleğinde yaşamış olduğum probleme istinaden; arabanın şasesini teknik servise gönderilmek üzere Gaziemir Baby Mall mağazasına 21/ağustos cuma günü teslim ettim. Maalesef 24/ağustos pazartesi günü mağazadan; ürüne teknik servis gönderiminin garanti süresi dolduğu için kendileri tarafından yapılamayacağı, bu gönderimi benim kişisel olarak yapmam gerektiği yönünde bir telefon aldım. Bu ürünü alırken, bizim muhatabımız Baby Mall dı, Baby Mall markasına duyduğumuz güvene istinaden satın alma işlemini gerçekleştirdik. Kayıtlarda da incelenebileceği gibi bu dönemde bebek arabası dışında da sadece Baby Mall markasına güvenimize istinaden bir çok farklı markanın ürününü de ilgili mağazadan satın aldık.

İnglesina'nın kendi web sayfasında verilen bilgi tam olarak; "ürün için bir yardıma ihtiyaç duyduğunuzda veya bir yedek parça aradığınızda satın almayı yaptığınız mağazaya başvurunuz" şeklinde olmasına rağmen, Baby Mall Gaziemir mağazası nasıl böyle bir dönüş yapıyor anlamakta zorlanıyorum. Bu noktada şunu da belirtmek isterim ki; benim Baby Mall'dan ortaya çıkabilecek masrafın karşılanması gibi bir talebim de yok, sadece satın aldığım ürünün satış sonrası hizmetini; teknik servise gönderilmesi ve gerekli iletişimin resmi bir kanaldan sağlanmasını istiyorum. Açıkçası satış sonrası hizmette sattığı ürünün arkasında olunmayıp, ürünü teknik servise göndermek gibi basit bir işlemin dahi müşteriden talep edilmesi beni hayal kırıklığına uğrattı ve Baby Mall markasına ait olan güvenimizi ciddi derecede sarstı. Bunun bir yanlış anlaşılma olmasını umut ediyorum ve sorunumun bir an önce Baby Mall yetkilileri tarafından çözülmesini bekliyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Çağdaş 31 Ağustos 10:28

Konuyla ilgili olarak 28/Ağustos Cuma günü Baby Mall Gaziemir şubesinden Erdal Bey arayıp, konuyla ilgili bir yanlış anlaşılma olduğu ve kargonun hemen yapılıp, teknik servis ile iletişime geçileceğinin bilgisini tarafıma verdi. Özellikle konuya karşı pozitif tutumu ve çözüm odaklı tavrı nedeni ile Erdal Bey e teşekkür ederim. Önümüzdeki süreçte teknik servis konusunda da en kısa sürede dönüş bekliyor olacağım.

Baby Mall Logo Baby Mall 27 Ağustos 14:03

Değerli Müşterimiz merhaba, Talepleriniz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. İyi günler dileriz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler