Baby Mall İnglesina Bebek Arabası Şikayeti

Hazal Hazal25 Temmuz 14:07

Ankara İstanbul yolu üzerindeki Baby Mall mağazasından inglesina trilogy bebek arabası satın aldık, eve gönderimini talep ettik. İstediğimiz renk yerine farklı renkte kasa yollamışlardı. Daha sonra fark ettik ki gönderdikleri kasada zaten tuş sorunu vardı. Her türlü değişmesi gerekiyordu. 

Sorunu ilettik. 1 aylık bir süreçte kendi hatalarından dolayı yaşamış olduğumuz mağduriyeti hala gideremedikleri için merkezle iletişim kurduk. Ürünün toptan iadesini yapsaymışım keşke vakit kaybetmek yerine. Çok pişmanım. Şimdi de merkeze sadece kasa değişimi için bir dünya kargo parası ödemiş olduk. 

Oysa mağazanın bize söylediği anlaşmalı kargoları olduğu idi. Bir kuruş dahi şu araba için ödemek istemediğimden renk değişimi yapmamıştım şimdi onların hatasından dolayı hem ben mağdurum hem üstüne para verdim. Yazık!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Baby Mall Logo Baby Mall 27 Temmuz 08:29

Değerli Müşterimiz merhaba, Talepleriniz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. İyi günler dileriz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler