09 Ağustos 2016
#6149446

Baby Mall Hesap Karışıklığı ve Üründen Soğuttular!

Ankara Çukurambar mağazasına 02.08.2016 ailemle yeni doğacak oğlumuz için yatak ve araba bakmaya gittik, Pierre Cardin marka arabayı yatağı beğendik ancak sonrasında İş Bankası için sistem arızası olduğu ve 2 taksit yaptığını söylediler... Tamam dedik ürünler ayrıldı taksit çoğalırsa haber vermek için numaram alındı.


07.08.2016'da ablamın kart numaralarıyla garanti işlem olur mu diye sormaya gittik mail order sistemi 5 taksit olur dediler. Ertesi günü ablamın kart bilgilerini alarak gittiğimizde bu sefer garantide taksit olmuyor dediler... Ee ne yapacağız diye sorduğumda bu sefer İş Bankası o sistemde 4 taksit olur dediler. Emin olun sinirimden ilk gün niye söylemediniz diyemedim... Üründen ve şirketten soğuyarak oradan ayrıldık... Anlayacağınız bizi saf yaptılar. Hamile eşimin hevesini kursağında bıraktılar. Soruyorum memur olup tek bir kartımız olması suç mu... ?

Emin Emin 786 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Emin'in Teşekkür Mesajı23 Ağustos 2016

    Firmanızın müşteri hizmetleri e ticaret kısmına çok teşekkür ediyorum... Onlar olmasa mağazalarda ki yanlış bilgi vermekle uğraşan çalışanlardan çekeceğiniz var.

  • Emin18 Ağustos 2016

    Son durum müşteri hizmetleri fazlasıyla yardımcı oldu ancak mağaza ayırdığı ürünü satmış neymiş internet olursa veriliyormuş e niye ayırdım diyorsun ve aynısından başka yok dediler... Bir daha ne uğrarım ne de tavsiye ederim...

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler