27 Temmuz
#12337824

Baby Mall Hatalı Ürün Gönderdi

Kızıma doğum günü için pembe_beyaz bisiklet siparişi verdik fakat kırmızı_siyah bisiklet gönderilmişti. Değişim için geri göndermem söylendi gönderdim. Müşteri hizmetlerine özellikle belirttim tatildeyiz acil hatanızı telafi edin diye tamam dendi.


Bugün arıyorum daha kargoya verilmemiş. Hafta başı verilecekmiş. Müşteri hizmetlerinden M*** isimli bayan bilgi alıp arayacağım diyor ama geri dönen yok ben arıyorum her gün. İnsanı pişman ettiniz bir şey aldığına.

Müge Müge 1.381 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Müge30 Temmuz

    Hatalı olan sizsiniz ve telafi edileceği söylendi bana. Ayrıca bilgilendirme için arayacağız deniliyor fakat her gün ben arayıp soruyorum. Müşteriyi mağdur etmek mi sizin politikanız. Aciliyetini bildirdim bir de

  • Müge30 Temmuz

    Siz nasıl bir firmasınız yanlış ürün gönderdiniz değişim için geri gönderdim. Yeni ürünün pazartesi çıkışı yapılır dediniz ama hala çıkışı yapılmamış. Geçen haftadan beri acelemiz var diye müşteri hizmetlerindeki bayanlara söylüyorum ama hiçbir değişiklik yok. Benim ürünüm derhal gönderilsin en hızlı kargo şirketiyle. İlk ve son alışverişim olacak.

  • Baby Mall Temsilcisi29 Temmuz

    Merhaba Tarafınız ile en son görüşmemizde kargo firmasının hafta sonu çalışmadığı tarafınıza hafta başı kargolanacağı iletilmiş olup değişim ürününüz 24 temmuzda tarafımıza ulaşmış olup değişim sürecimize 3 iş günü olduğunu belirtmek isteriz. Saygılarımızla

Ziyaretçi Yorumları