01 Ekim
#12703282

Baby Mall Haramidere İstanbul Mağaza Personelin Yanlış Yönlendirmesi

3 Ağustos 2019 Cumartesi günü Baby Mall İstanbul Haramidere mağazanızda, elektronik cihazlarla ilgilenen adını hatırlayamadığımız erkek mağaza görevlinize bebek kamerasına ve bebekle ilgili çeşitli elektronik araçlara (kamera, ateş ölçer, süt sağma makinesi, buhar makinesi vb.) ihtiyacımız olduğunu bu konuda tecrübeli satış görevlisi olarak önerilerini iletmesini ve markalarla birlikte ürünleri tanıtmasını istedik. Adını şu an hatırlayamadığımız erkek satış görevliniz, Weewell marka 870 dijital bebek izleme kamera modelini önerdi ve markanın bu modelinin (870) alındıktan sonra, yine aynı markanın kameraları alınarak, ilgili teknik servisle iletişime geçilmek suretiyle birbirleri ile entegre edilebileceği, markanın uygulaması indirilerek birden fazla telefon ya da tabletten izlenebileceğini böylelikle güvenlik amaçlı da kullanabileceği, birçok müşterinin bu marka ve modeli bu amaçla aldığı ve memnun kaldığını söyleyerek Weewell marka 870 modeline yönlendirmiştir.


Satıcınızın yönlendirmesi doğrultusunda, başka bir mağazadan bu marka ve modeli aldık ve çevremize de aynı şekilde yönlendirme yaptık. Geldiğimiz noktada, ilgili yetkili servis ile iletişime geçtiğimizde Weewell 870 modelinin dijital bebek kamerasının böyle bir özelliği olmadığını, yanlış yönlendirildiğimizi söylediler. Bu markanın, 920 modelinden birden fazla alınarak, birbiri ile entegre edilerek güvenlik amaçlı kullanılabileceği bilgisini, 870 modelinin güvenlik amaçlı değil, bebeğin hareketlerinin takibi amaçlı üretildiğini öğrendik. Baby Mall İstanbul Haramidere mağazanızda elektronik eşyaların tanıtımı, satışı ile ilgilenen erkek personelinizin hatalı yönlendirmesi sonucu ihtiyacımız olmayan bir marka/ model cihaz almış olduk, şimdi bu cihazın iadesi için uğraşmaktayız. Bebek beklediğimiz bu dönemde, zaman ve paranın bizler için ne kadar kıymetli olduğunun anne/ bebek ürünleri satan, bu konuda deneyimli bir marka olan “ Baby Mall” ‘a tekrar tekrar hatırlatmamıza gerek yok diye düşünüyorum. Baby Mall İstanbul Haramidere mağazanızdaki elektronik eşya tanıtımı/ satışımı yapan erkek satış görevlisinin hatalı yönlendirmesi sonucu hem paramız hem zamanız boşa gitmiş bulunmaktadır. Bu konuda mağaza müdürü C** K** bey ile iletişime geçtik, durumu anlattık, çok haklı olduğumuzu, Weewell marka 920 modelinin mağazadan almak istememiz halinde %5 indirim yapabileceğini iletti. Sonuç olarak, ilgili mağaza ile gerekli tüm aksiyonların almasını, personele yazılı ikazın yapılmasını ve süreç konusun.

Ceylan Ceylan 3.662 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Baby Mall Temsilcisi01 Ekim

    Değerli Müşterimiz merhaba, Talepleriniz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. İyi günler dileriz.

  • Baby Mall Temsilcisi01 Ekim

    Değerli Müşterimiz merhaba, Talepleriniz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. İyi günler dileriz.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler