Baby Mall ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Baby Mall Geç Ve Eksik Ürün Teslimatı

376görüntüleme
Kübra
Kübra 26 Eylül 2020 13:05

Baby Mall'den 03.09.2020 de yaptığım alışveriş önce teslimat adresine değil fatura adresine gelmesi daha sonra doğru adrese yaklaşık 23 gün her gün telefonda konuşmamız neticesinde ulaşması onda da eksik ürün gitmesi faturada ürün bulunması ancak sonunda başarabildiklerini sandığım gönderide bulunan irsaliye de tek bir ürün bulunması. Artık sınır krizleri geçirdiğim şu alışverişin bir an önce düzeltilmesini rica ediyorum. Haftalardır hata üzerine hata. Böyle mi hizmet sunuluyor. Müşteri hizmetleri ile bir çözüme ulaşamadığım bu konuda yasal yollardan ilerleyeceğimi bildirmek isterim. Bir daha Baby Mall adını duymak istemiyorum.

Baby Mall Logo
Baby Mall28 Eylül 2020 09:50

Değerli Müşterimiz merhaba, Talepleriniz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. İyi günler dileriz.

Kübra
Kübra01 Ekim 2020 15:03

Müşteri hizmetlerinizi yeniden yeniden arayıp bana geri dönmeniz için not bırakıyorum her telefonda bu saçma sapan alışveriş surecini en bastan tekrar anlatıyorum ve bana hala geri dönüş yapılmıyor. Bir aksiyon alıyor musunuz merak ediyorum. Müşteriniz olarak görüp beni de bilgilendirebilirseniz sevinirim.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler