27 Ağustos
#12502132

Baby Mall Eksik Ürün Gönderme

Babymall.com internet sitesi üzerinden 140935 sipariş numarasıyla iki ürün sipariş ettim. Daha sonra firma tarafından beni aradılar ve bu ürünlerden birisinin tedarik edilemediğini söyleyerek iptal ettiler (bu iptal olayı bu firmada birden fazla kez başıma geldi). İptal olan ürünün iadesini tarafıma yaptılar. Diğer ürünümü göndereceklerini söylediler. Diğer ürün kargoyla geldi ancak benim sipariş etmiş olduğum "Bebepan Pijama Takımı MR. Owl Kalın Ringel Orijinal" isimli üründe pantolonlardan bir tanesi eksik geldi. Bu durumu firmaya arayarak bildirdim. Depodan kontrol edip döneceklerini söylediler. Ancak iki gündür henüz dönüş olmadı. Ben tekrar aradığımda ise önce biraz bekleteceklerini söyleyip telefonu yüzüme kapattılar. Tekrar aradığımda ise hiçbir şekilde telefonlarımı açmıyorlar. Bundan böyle Baby Mall firmasından alışveriş yapmayacağım. Buradan alışveriş yapmayı düşünenler ise indirimden aldıkları ürünün stok yok diyerek iptal edilebileceğini (fiyat yükseldiği için) veya eksik ya da hatalı olarak gönderilebileceğini bilsinler. Kendimi dolandırılmış hissettim.

Anıl Anıl 1.030 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Anıl'ın Teşekkür Mesajı28 Ağustos

    Tarafımla iletişime geçildi. Sorunumun tedarikçi kaynaklı olduğu bilgisi iletildi. Bununla beraber mağduriyetimi gidermek için eksiknurunum yerine başka bir ürün hediye gindereceklerini söylediler. Teşekkür ederim.

  • Baby Mall Temsilcisi28 Ağustos

    Şikayetiniz ile ilgili olarak gerekli incelemeler yapılarak, tarafınıza bilgilendirme yapılmıştır.

  • Baby Mall Temsilcisi27 Ağustos

    Değerli Müşterimiz merhaba, Talepleriniz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. İyi günler dileriz.

Ziyaretçi Yorumları