Baby Mall Çalışan Tavrı

Fatma Fatma04 Şubat 14:58

Ankara İstanbul Yolu Mağazanızdan Sunnybaby 9012 İris Travel Sistem Bebek Arabasını beğendik istediğimiz gri rengin adrese gönderilebileceği söylendi ürün elimize ulaştığında ayak kısmında bir deforme fark ettik mağazanızı aradığımızda personel kullanıma engel mi diye sordu. Deforme olan kısım ister engel olsun ister olmasın sonuçta paramla almış olduğum ürünün kusursuz gelmesini beklerim. Benim bu düşüncemi sorgulamak personele kalmadı. Ona fikrini de soran olmadı. Mağazaya götürdüğümüzde oradaki personelde aynı şekilde yaklaşım sergiledi. Bu nasıl bir yaklaşımdır size fikrinizi soran olmadı. Üsteleyince müşteri hizmetlerindeki hanımefendi oldukça yardımcı olmaya çalıştı. Aynı ürün varsa tekrar getirtelim dedi. Ertesi gün var tedarikçi firmadan getirtiyoruz dedi. Bir hafta sonunda ürün geldi diye haber geldi. Ancak bir insan ancak bu kadar salak yerine konulur benim bırakmış olduğum ürün yeni ürün diye resmen yutturulmaya çalışıldı.

Kutusu aynı yerden yırtıktı aynı yerde deforme vardı ve biz ürünü ilk evde açtığımızda tutma kolundaki köpüğü çıkartmıştık aynı şekilde yeni diye verilmeye çalışıldı. Yani aynı ürün olduğunu bir değil 3-4 yerdeki durumdan anlayabildik. Bunu ifade ettiğimizde ise firma aynısını göndermiş demek ki deyip salak yerine konulmaya devam ettik. Firma aynısını falan göndermedi. Çünkü ürün daha sizdeyken ertesi gün bana aynısını bulduk diye bilgi geldi. Yani ürün hiç firmaya gitmeden dolap çevrildi. Bu duruma oldukça sinirlendim. Ancak hamileliğimin son zamanları olduğu için tekrar bebek arabası için gezmek istemedim. Sırf bu yüzden ürünü aldım ancak bir daha tek çöp dahi almam şahsen bir sürü alternatif bebek mağazası var. Gerek sosyal medya olsun bu durumu her yerde anlatacağım ki insanları salak yerine koymaya çalışmak nasılmış görülsün.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Fatma 05 Mart 14:33

Çözüme bile kavuşturmayıp geçiştirmekte ayrı bir meziyet asla alışveriş yapmayacağım bir mağaza oldunuz

Baby Mall Logo Baby Mall 04 Şubat 16:02

Değerli Müşterimiz merhaba, Talepleriniz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. İyi günler dileriz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler