03 Eylül 2018
#10853869

Baby Mall Bir Türlü İade Yapmıyor!

Baby Mall'dan önce N11 üzerinden bebek arabası aldım. İstediğim rengi hem seçip hem de üstüne vurgulamama rağmen ısrarla hatalı renk gönderdiler. Sonra doğru rengi iki hafta sonra gönderdiler. Bu sefer de arızalı ürün gönderdiler.


Tekrar iade ettim ve şimdi de iade için bir aydır bekliyorum. Müşterinin canını sıkacak her şeyi yapmayı becerdiler. Bir daha asla alışveriş yapmayacağım bir yer. Müşteri hizmetleri bazen bakıyor telefona bazen bakmıyor. Bu özensizlikle işleri zor.

Oğuz Oğuz 1.003 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Oğuz03 Eylül 2018

    Ürün keyfen değil arızalı olduğu için iade edilmiştir. Arızalı ürün gönderdiğiniz mahcup olacağınıza üste çıkma çabanız takdir-e şayan. Ayrıca ilk sipariş üzerine doğru renkteki ürünü üç hafta sonra göndermeyi becerebildiniz. Sizin yüzünüzden iki aydır araba almadım dolar uçtu fiyatlar arttı. Yarattığınız mağduriyetin farkına varın üste çıkmaya çalışacağınıza.

  • Baby Mall Temsilcisi03 Eylül 2018

    Merhaba Tarafınıza renkle ilgili sorun yaşadığınız için kendi sitemizden yardımcı olunarak ürün gönderilmiştir. Daha sonra bu üründe iade edilmiştir. Bugün telefonda görüşüldüğü üzere ücret iade işleminiz 48 saat içinde hesabınıza aktarılacaktır. Yaşanmış olan bu durumdan dolayı üzgün olduğumuzu iletmek isteriz. Saygılarımızla

Ziyaretçi Yorumları