sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Baby Mall Bir Türlü İade Yapmıyor!

Oğuz Oğuz03 Eylül 2018 11:03

Baby Mall'dan önce N11 üzerinden bebek arabası aldım. İstediğim rengi hem seçip hem de üstüne vurgulamama rağmen ısrarla hatalı renk gönderdiler. Sonra doğru rengi iki hafta sonra gönderdiler. Bu sefer de arızalı ürün gönderdiler.

Tekrar iade ettim ve şimdi de iade için bir aydır bekliyorum. Müşterinin canını sıkacak her şeyi yapmayı becerdiler. Bir daha asla alışveriş yapmayacağım bir yer. Müşteri hizmetleri bazen bakıyor telefona bazen bakmıyor. Bu özensizlikle leri zor.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Oğuz 03 Eylül 2018 11:30

Ürün keyfen değil arızalı olduğu için iade edilmiştir. Arızalı ürün gönderdiğiniz mahcup olacağınıza üste çıkma çabanız takdir-e şayan. Ayrıca ilk sipariş üzerine doğru renkteki ürünü üç hafta sonra göndermeyi becerebildiniz. Sizin yüzünüzden iki aydır araba almadım dolar uçtu fiyatlar arttı. Yarattığınız mağduriyetin farkına varın üste çıkmaya çalışacağınıza.

Baby Mall Logo Baby Mall 03 Eylül 2018 11:26

Merhaba Tarafınıza renkle ilgili sorun yaşadığınız için kendi sitemizden yardımcı olunarak ürün gönderilmiştir. Daha sonra bu üründe iade edilmiştir. Bugün telefonda görüşüldüğü üzere ücret iade işleminiz 48 saat içinde hesabınıza aktarılacaktır. Yaşanmış olan bu durumdan dolayı üzgün olduğumuzu iletmek isteriz. Saygılarımızla

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler