17 Eylül
#12613742

Baby Mall Bebek Odası Kurulum Ekibi Her Defasında Çok Kötü

25.07.2019 tarihinde İstanbul yolu Baby Mall mağazasından aldığım Pierre Cardin bonnie bebek odası takımının ilk kurulumunun telafisi için neredeyse 2 aya yaklaşan 16.09.2019 tarihinde 3. kez gelen kurulum ekibinin yaptığı monteden kesinlikle memnun değilim. Fotoğrafları mevcut olan aralıklı dolap kapakları, fren sistemi olmayan 1 adet kapak, duvara ölçülerek monte edilmesi gereken askı aparatının 4-5 kez uyarılmasına rağmen göz kararı takılması, eğri oldu dememe rağmen düzeltmemek için bu monte bize ait değil biz bunu takmıyoruz aslında diyerek ısrarla kabul ettirilme çabası ve bu maaşa bu kadar abla beğenmiyorsan iade edebilirsin, kapaklar üretim olarak eğri bizim buna yapacak bir şeyimiz yok olarak aldığım cevap!


Kapak eğri ise ürün neden satılıyor? İade etmek istesem bebeğimin doğumuna az kalmış vakit yok. Şu an iade edin demek çok kolay tabi. Boşa giden bekleme sürecim ne olacak peki? Paranızla mağdur olmak budur. Mağazadan ürünü alıyorsunuz eve gelip ustayla böyle muhatap oluyorsunuz, yoruluyorsunuz.

Yasemin Yasemin 1.603 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Baby Mall Temsilcisi17 Eylül

    Değerli Müşterimiz merhaba, Talepleriniz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. İyi günler dileriz.

  • Yasemin16 Eylül

    İşabe olarak raf in takılı olduğu destek eksik! Özensiz monte! Saniye saniye uyarmanız gereken ustalar. Saniye saniye takip etmezseniz eksikliklerle başbaşayız. Takip edip uyarırsak suçluyuz!

Ziyaretçi Yorumları