06 Ağustos
#12393387

Baby Mall Avent Biberonun Kapağının Akıtması

Geçtiğimiz ekim ayında Baby Mall'dan doğacak olan bebeğimiz için alışveriş yaptık. Bütün ürünleri Philips Avent markasına güvenerek aldık. Hatta evimizdeki elektronik eşyalarımız bile Philips.


Ekim ayı alışverişimizde sağma makinesi, biberon seti, emzik seti, sterilize makinesi her şeyi aldık. Bebeğimiz mart ayında doğdu ve biberon kullanmaya yeni yeni başladık temmuz ayı ortalarında.
Ancak biberon setindeki iki küçük biberon sağılan sütun yarısından çoğunu akıtıyor.


Belki kullanım hatası denilebilir ancak bilen kullanan arkadaşlarımıza gösterdik hiçbir sorun görünmüyor. Mağaza sorumlusuyla görüştük oda biberonların üç kısımlarında akıntı olduğunu gördü ve servise gönderelim dedi. Geçen hafta gönderildi ve dün garanti süresi dolduğundan onarılamayacağı bilgisi verildi.


Evet fatura tarihine göre garantisi geçmiş olabilir ama daha 10 kez kullanılmamıştır iki biberon. Ayrıca kırılsa ezilse evet garanti süresi dolmuştur denilebilir ancak kapaklarda yapısal bir sorun var. Bu sorun için “garanti süresi” gibi bir şart gözetilmemeli.
Muhtemelen üretimle alakalı bir sorun çünkü bugüne kadar aldığımız hiçbir üründe sıkıntı yaşamadık hatta ek gıdaya başlamak üzere bebeğim ve buharda pişiriciyi de almayı düşünüyoruz.


Sizden ricam ürünleri tekrar incelenmesidir. Markanızın adına, deneyimine ve kalitesine bu cevap yakışmadı ve gerçekten üzüldük.


Ürünün mağaza tarafından servise götürülme esnasında tarafımıza verilen bilgiyi de ek olarak gönderiyorum.


Olumlu dönüşlerinizi bekliyorum?

Burcu Burcu 1.523 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Baby Mall Temsilcisi06 Ağustos

    Değerli Müşterimiz merhaba, Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Talebiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde sizi telefon ya da mail yolu ile bilgilendireceğiz. İyi günler dileriz,

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler