Aysira Gelinlik ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Didem'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Aysira Gelinlik'te Skandal, Ümraniye Mağazası Bunu Defalarca Yapmış!

6.980görüntüleme
Didem
Didem 05 Eylül 2017 00:15

Aysira Ümraniye şubesi kapora alıp 1 ay bekledikten sonra teşhirde giydirdiği abiye kıyafeti 2000 TL ödeyip eve geldiğimde etiketi kesik beden numarası kesik olduğunu gördüm şok oldum. Kıyafet dağılmış sıfır diye güya bana özel dikildi bayram sonrası tazminat davası açacağım. Düğüne 6 gün var yaptıklarına inanamıyorum.

Aysira Gelinlik Logo
Aysira Gelinlik20 Eylül 2017 09:37

Sayın Dilek K. Sipariş vermiş olduğunuz ürün sizin bedeninize göre çalışılmış olup teşhir ürün olması söz konusu değildir. Sizin mağaza denemiş olduğunuz ürün sizin istediğiniz beden değildir, istediğiniz beden size özel çalışılmıştır. Bunların yanı sıra müşteri ilişkileri birimimiz sizinle iletişime geçmiş ve bahsettiğiniz kesik etiket ile ilgili fotoğraf iletmenizi istemiştir ancak bunu reddettiğiniz için konu ile ilgili sizden net bilgi alınamamıştır. Bilgilerinize sunarız.

Didem
Didem20 Eylül 2017 09:59

Denediğim ürünle fotoçekişmiş bana verilen ürün farkı olmadığı gördüğümden ve ürün müşteri ilişkilerinden arayan bayan direk savunma yaparak size gelen üründe tek hata etiketi takılmadığı dediği ve bende etiketi var bedeni kesik belirtim. Tüketici Mahkemesine müracaat ettim. Bu mağaza yüzlerce kişiye aynı şeyi yaptığından ayrıca savcılığa verdim ne gerekiyorsa yasal hakkımı kulanıcam. 42 beden diye bana verilen 38 beden kıyafet evinde dikmiş olamam. Zaten mağazayı hemen sonra araştırdığım yakın nıma kıyafet kodunu vererek denemek istediğin söyletim. Aldığımız cevap ürün mağazamızda mevcut değil size getirtelim olmuştur.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler