sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Aysira Gelinlik Sorumsuz İlgisiz çalışanlara Sahip!

Hazal Hazal09 Ekim 2017 11:52

Ben bu kadar sorumsuz başarısız insanın bir araya getirebilen bir işletme daha görmedim. Gelinliğim zaten son haftaya kadar hazır olamadı bir türlü. Hazır gelen gelinliğe yapacakları tek şey önünü dantelle birazcık kapatmak ama iki tarafı eşit yapamayacak kadar sorumsuzlar, bunun için neredeyse 1 ay uğraştık.

Düğün günü gelinliği bir giydim ki sırtında kocaman iki tane delik, duvakta da aynı şekilde tabi ki haklı olarak ortalığı ayağa kaldırdım. Düğünden sonra aldım gelinliği gittim mağaza müdürü "ay bende bir şey sandım yırtık değil, bunlar sökük" dedi. Şaka gibi normalmiş. Aynen bunu söyledi. Düğünüm ile ilgili tek pişmanlığım gelinliğimi Ankara Tunalı Aysira mağazasından almaktı!

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Hazal 20 Ekim 2017 12:34

Burada en büyük sorun mağaza müdürünün pişkin tavrı. Ayrıca sonradan eklenen danteli ben alıp kendim eklemedim değil mi? Aysira tarafından gelen dantel yine Aysira tarafından eklendi. Dolayısıyla yine Aysira'nın hatası! Ben sadece yaşadığım pişmanlığı paylaşıyorum ki başkalarının da en güzel gününe Aysira gölge düşüremesin diye.

Aysira Gelinlik Logo Aysira Gelinlik 20 Ekim 2017 10:31

Sayın Hazal Y. Ürün teslimat tarihi, ürün üzerinde istemiş olduğunuz değişikliklerle doğru orantılı ilerlemiştir. İsteğiniz üzerine ürüne dantel eklemeler yapılmış ve ürün size prova ile sorunsuz teslim edilmiştir. Ürün teslimatının ardından telefon ile üründe hasar olduğunun bilgisini mağazamıza iletmenizin ardından hemen müdahale edilebileceğinin bilgisi sizinle paylaşılmıştır. Yapılan kontrollerin ardından yırtık olarak bildirilen hasarın sonradan eklenen dantellerin kenarlarındaki sökülmeler olduğu tespit edilmiş ve gerekli işlemler yapılmıştır. Bilgilerinize sunarız.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular