Aysira Gelinlik ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Elif'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Aysira Gelinlik Nişan Kıyafeti Ve Kaparo!

6.228görüntüleme
Elif
Elif 01 Ağustos 2017 21:41

Yaklaşık 2 hafta önce Aysira Samsun mağazasına gittim. Web sitenizde bulunan bir ürünün kendilerinde mevcut olup olmadığını sorduğumda ellerinde mevcut olmadığını ancak talep ettiğim takdirde 500 TL kapora karşılığında getirtebileceklerini beyan ettiler. Ürünün bedeninin olmaması, yakışmaması halinde ne olacağını sorduğumda ise mağaza görevlisi bana "kendilerinden başka bir ürün alabileceğimi" beyan etti.

Sevgili Aysira yetkilileri, uluslararası kabul görmüş pazarlama stratejilerinin hiç birisinde bu çeşit bir pazarlama taktiği bulunmamaktadır. En önemli nadide kural mağazalarınızın o ülkenin pazarına beyan ettiğiniz her üründen 1 adet teşhir ürünü olarak mağazalarınızda bulundurmanız gerekliliğidir. İkinci bir nokta ise bana o ürünün fiyatı hakkında bilgi veremediler (sistem bozukluğu) Piyasada tekel değilsiniz. Nişan kıyafetimi O** C***'dan aldım.

Aysira Gelinlik Logo
Aysira Gelinlik03 Ağustos 2017 16:01

Sayın Elif G. Şikayetiniz üzerine gerekli araştırma yapılmıştır. Sezon yoğunluğundan dolayı istediğiniz ürünün mağazamızda kalmamış olması sebebi ile ürün size servis edilememiştir. Firma prosedürümüz gereği müşterilerimizin özel talepleri üzerine mağazaya ürün gönderimini mağazamızın size bildirdiği şekilde yapabilmekteyiz. Bilgilerinize sunarız.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler