31 Ağustos 2018
#10842509

Aysira Gelinlik Haber Verilmeden Alınan Depozito!

Bursa-altıparmak şubesi'nden, bir adet gelinlik (satın) ve bir adet bindallı (kiralık) aldık. Tümünü nakit olarak ödedim. Ödeme esnasında belirtilmemesine rağmen, düğünümüze 1 hafta kala, 30/08/2018 tarihinde teslim almaya gittiğimizde firma tarafından bindallı için 500 TL'depozito talep edildi. Tüm fatura ve dokümanlar tarafımda mevcuttur.


En başında haber verilmeyen bu miktar tarafımdan nakit olarak ödendi. Bu şekilde yapılan haksız işlemin şikayeti konusunda herkesin bilgilenmesini istediğim için yazıyorum. Şikayetime gereken önem verilmez ve tarafıma dönüş yapılmaz ise, bir sonraki adımım Tüketici Hakları'na müracaat olacak ve bu şikayet de kanıt olarak gösterilecektir.

Aykut Aykut 9.221 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Aykut16 Eylül 2018

    Sayın İlgili, Benim sorunum depozito alınması değil. Müşteriye vermiş olduğunuz önemi, bu şekilde göstermiş oldunuz. Depozitonun en başında "nakit olarak ödeme yaptığım anda" değil de teslim almaya gittiğim zaman istenmesi ve "depozito yanınızda yoksa daha sonra alırsınız" şeklinde tutumdur. Bu yorumları okuyan herkesin, sizin müşteriye bakış açınızı ve yardımcı olmayan, geçiştirmeye yönelik tavrınızı görmesini isterim. Mümkünse de sizleri tercih etmemesini öneririm.

  • Aysira Gelinlik Temsilcisi04 Eylül 2018

    Sayın Aykut K. Şikayetiniz ilgili birimlere iletilmiş ve gerekli araştırmalar yapılmıştır. Kiralama yapılan her ürün için mutlaka bir depozito talep edilmektedir ve bu konu imzaladığınız sözleşmede 10. ve 11. maddede açıkça belirtilmiştir. Bilgilerinize sunarız,

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler