25 Aralık 2017 #9932845

Ayşegül Özdemir Kaş Tasarım ve Güzellik Merkezi'nin Özensiz Hizmet Anlayışı!

Kaşlarımda 14 aydır kullandığım kalıcı makyaj vardı. Sildirmek için bu güzellik merkezine gittim. Sildirme işlemi için kaşıma zarar verip vermeyeceğini tekrar tekrar sordum vermez dediler. Güleryüzden uzak, müşteri memnuniyetini zerre düşünmeyen, sadece ve sadece alacağı paraya odaklanan anlayışla yaklaşan bir merkez. İşlemden sonra kaşım bembeyaz oldu, kaşım, yüzüm gözüm şişti. Neden böyle oldu deyince yapan estetisyen ve oranın işletmecisiyle de tartıştım.Ben pişman oldum. Yüzümün gözümün şişi 1 hafta inmedi. İşe gidemedim 1 hafta rapor almak zorunda kaldım.

Havva 847 Okunma

Cevaplar

  • Havva22 Ocak

    55 gün geçmiş işlem üzerinden. Kaş hala beyaz durumda. Personelin yetersiz olması ve titizlikle calişmamasindandir

  • Havva22 Ocak

    Estetik Merkezi kaşimin beyazlaşacağini söylemedi ve Kaşim hala beyaz, ayrıca Yapan şahıs hiç nazik ve kibar da değildi, işlem yapana ve ücreti alana kadar her şey. Müşteri memnuniyetini asla düşünmüyorlar. Yüzüm gözüm o kadar şişti ki, ise gidemedim. Buz koyun dediler koydün, krem sürdüm ama dışarı çıkamadım günlerce.

  • Ayşegül Özdemir Güzellik Merkezi Temsilcisi22 Ocak

    Havva Hanım; Yaşadığınız durumla alakalı Estetisyen arkadaşlarımızında size belirttiği gibi bu yapılan işlemde belli bir iyileşme süreci yaşanması gerektiği konusunda müşterilerimize ön bilgilendirme yapılmaktadır. Fakat sizdeki durum iyileşme sürecini beklemediğiniz için vermiş olduğunuz olumsuz tepkidir. İşlem öncesi ve işlem sonrası aşama aşama ne yapılması gerektiği konusunda bilgi verilmiş olup merkezimizden konuyla alakalı ilgili Estetisyen arkadaşımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön