12 Ekim 2017

Ayedaş Önceki Kiracının Borcunu Neden Ben Ödüyorum!

16.11.2016'da yeni taşındığım evde daha önce oturan kişi tarafından kullanılan usulsüz elektrik tüketiminden dolayı 442 TL borç için bana icra takibi geliyor. 186 arandığında kuruma gidip itiraz dilekçesi oluşturmam gerektiği söyleniyor. Bana gelen icra belgesindeki belirtilen sözleşme hesabı numarası ve müşteri numaraları bana ait değil. Sadece benim ismim geçiyor. Bugünde telefonuma mesaj geliyor şu plakalı aracınıza yakalama kararı çıktı. Şimdi soruyorum.
1.Benim suçum borcunu geciktirmeden ödemek mi?
2.Bu nasıl hizmet anlayışı? Nasıl alacak takibi?
3.Kuruma gitmek için işten izin alacağım ücretimden kesilecek? Bir de yolda polis çevirip arabamı bağlarsa bunu kim ödeyecek? Arabamla para kazanıyorum ben. Kazanacağım paradan mahrum kalacağım. Açıklamanız varsa buradan yapın arayıp boş boş konuşmayın bana. Vatandaşa açıklayın bu durumu. İşleyişi öğrendim ama size mahkumuz biz!

Ahmet 596 Okunma

Cevaplar

  • Ayedaş Temsilcisi13 Kasım 2017

    Değerli Müşterimiz, Yapmış olduğunuz başvurunuz değerlendirilmiş ve konu ile ilgili tarafınıza 25.10.2017 tarihinde telefonla bilgilendirme yapılmıştır. Şirketimize göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, ANADOLU YAKASI ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. Talep, öneri ve sorularınız için; [email protected] adresinden veya Çağrı Merkezimizden bize ulaşabilirsiniz. ÇAĞRI MERKEZİ ALO 186 www.ayedas.com.tr

  • Ahmet13 Ekim 2017

    Bu sorularımın cevabı şu: 186-ahmet bey dilerseniz borcu taksitlendirelim. Ahmet: borç benim değil başkasının borcu ben neden taksitlendirme yapıyorum 186: 10-15 saniye ses yok. Ahmet: benim bu sorumun cevabı bu mu 186: ses yok başka konular işleniyor benimle. Ahmet: Sorumun cevabını alana kadar telefonu kapatmayacağım telefonu dedim tam 22 dakika sürdü bu yazdıklarım sonra personelin durumuna çok üzüldüm. Malüm ekmek parası insanlara laf anlatmaya çalışıyor. Ayedaş omları oraya koymuş alın siz müşterileri memnun edinde bize laf gelmesinde vs... 22 dakika sonra kapattım telefonu. Unutma Ayedaş hizmeti şirket verir müşteri temsilcisi değil. Müşteri temsilcisi sizin verdiğiniz hizmeti müşterilere dağıtır.

  • Ayedaş Temsilcisi12 Ekim 2017

    Değerli Müşterimiz, Yapmış olduğunuz başvuru tarafımıza ulaşmış ve incelemeye alınmıştır. Başvurunuz hakkında en kısa sürede size bilgilendirme yapılacaktır. Şirketimize göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, ANADOLU YAKASI ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. Talep, öneri ve sorularınız için; [email protected] adresinden veya Çağrı Merkezimizden bize ulaşabilirsiniz. ÇAĞRI MERKEZİ ALO 186 www.ayedas.com.tr

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön