sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Ayakkabı Dünyası Hatalı Ürün Gönderip Mağduriyeti Düzeltmeyen  Firma

Seher Seher19 Haziran 14:38

Adidas marka aldığım beyaz spor ayakkabı sararmış vaziyette geldi. Bağcıkları ve orta kısmı beyaz olmasın rağmen ayakkabının kendisi daha sarı. Müşteri hizmetlerini aradığımda stok olmadığını ve iade etmem gerektiğini söylediler. Ertesi gün baktığımda ise gayet stok olduğunu gördüm. 

Arayıp tekrar söylediğimde ise bana yanlış bilgi vererek evimden 30 km uzakta bir yere yönlendirildim ve elim boş döndüm. İade etmek istedim fakat UPS Türkiye asla gelmiyor. Aldığıma pişman oldum ürünü. Çok ilgisiz ve müşteriye yardımcı olmak için hiçbir şey yapmayan bir firma. Bir daha alışveriş yapmamakla birlikte hatalı olan ürün elimde kalmış oldu.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Seher 19 Haziran 15:14

Evet görüşüldü ve hatalı gönderilen ürünün değişimi için benden ücret istendi. Bu nasıl bir saçmalık oluyor anlatır mısınız acaba. Ürün zaten hatalı yani firma bu konuda zaten suçlu ve kaldı ki benim mağduriyetimi gidermek için ücret farkını ödersiniz deniyor. Müşteri memnuniyeti sıfır.

Ayakkabı Dünyası Logo Ayakkabı Dünyası 19 Haziran 15:10

Sayın Şikayet Var Yetkilileri ; 15077796 - nolu müşterimizle gün içerisinde görüşülmüş ve süreç konusunda bilgi verilmiştir. Saygılarımızla Ayakkabı Dünyası

Ayakkabı Dünyası Logo Ayakkabı Dünyası 19 Haziran 15:09

Değerli Müşterimiz, Şikayetiniz tarafımıza ulaşmış olup, en kısa sürede sizinle irtibata geçilecektir. Her konuda bizlere [email protected] adresinden yazabilir veya hafta içi 09.00 – 18.00 saatleri arasında 0850 622 70 02 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Ayakkabı Dünyası www.ayakkabidunyasi.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler