12 Nisan 2013

Ayakkabı Dünyası Ürün İle İlgili Hatayı Kabullenmeme!

9 mart 2013 tarihinde Ankara optimum ayakkabı dünyası adlı mağazadan 99.99 liraya bir ayakkabı satın aldım. Satarken ayakkabı için garanti verildi. Fakat daha 1 ay olmadan ayakkabıyı 5-6 kez kullandım. Zaten işime arabamla gidip geliyorum hiç yürüme mesafesinde kullanmadım. Buna rağmen ayakkabının yan tabanındaki lastik kısımlar kopmaya başladı.

Ben de ayakkabıyı mağazaya götürdüm ve 1 hafta sonra deformasyonun tüketiciden kaynaklandığını söylediler. Bu kullanma şartlarında bu kadar iyi denilen ayakkabının deformasyonunun tüketiciye ait olması beni açıkçası çok şaşırttı. Tekrar aynı şekilde ayakkabıyı geri gönderdim.

Naciye 124 Okunma

Cevaplar

  • Ayakkabı Dünyası Temsilcisi12 Nisan 2013

    Sayın "Şikayet Var" Yetkilileri; 1739101 - ürün ile ilgili hatayı kabullenmeme! Başlıklı şikayete ilişkin olarak ; Tüketicimizin ürünü, şikayeti doğrultusunda ürün inceleme birimi yetkililerimiz tarafından incelenmiş olup, yapılan inceleme de üründe, üretim hatası olmadığı tespit edilmiştir. Bu doğrultuda ürün hakkında değişim ya da iade işlemi gerçekleştiremeyeceğimizi bilgilerinize sunar, ilginiz için teşekkür ederiz. Saygılarımla. Evren KARTAL Ayakkabı Dünyası Mağazaları Müşteri Hizmetleri Yetkilisi T: 312 278 51 20 F: 312 278 51 28 [email protected]

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön