24 Eylül 2016 #6514672

Axa Sigorta Onarım Sürecini Başlatmıyor

Aracımla 13 Eylül günü kaza yaptım. Aracım çekiciyle anlaşmalı servise çekildi. Bayram olması sebebiyle süreç 17 Eylül'de başlayabildi. 19 Eylül günü eksper gelerek inceleme yapmış. Bu tarihten sonra süreç kör döğüşüne döndü. Süreç hakkında sigorta firmasından kesinlikle bilgi alamadığım gibi dönüş yapacağız deyip dönüş yapmadılar.


Eksperi aradığımda 33 parça değişeceği için sigorta onayını beklediğini söyledi. Servisi aradığımda böyle bir şeyin olmadığını ön ekspertizle ihtimal dahilinde her şeyin işaretlendiğini, aracımda mekanik olmayan basit değişimler olduğunu belirtti.


Sigortanın çağrı merkezini aradığımda ise aracımın ekspertiz incelemesinde olduğunu, kendilerinin onayına gönderilmediğini söylediler. Sonuç olarak aracım dağa mı kaçtı, yandı bitti kul mu oldu bilemiyorum. Ortada sonsuz bir kısır döngü var. Herkes birbirinden bir şey bekliyor. Sonuçta mağdur olan sistemin içerisinde kaybolan ben.

Taner 570 Okunma

Cevaplar

  • Axa Sigorta Temsilcisi27 Eylül 2016

    Sitenize yansıyan Sayın TUNÇEL’in başvurusu içerisinde hasar sürecine yönelik şikayeti bulunmaktadır. Yapılan incelemede 17/09/2016 tarihinde şirketimize ulaşan başvuru üzerine hasar dosyası açılarak eksper atanmıştır. Ekspertiz çalışması sonucunda hasarlı parçaların tespiti sonuçlanması üzerine araca onarım onayının verildiğini bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla AXA SİGORTA A.Ş. Müşteri Şikayet Yönetimi

  • Axa Sigorta Temsilcisi26 Eylül 2016

    Sn. TUNÇEL tarafından siteniz aracılığı ile yansıyan şikayet konusu, Şirketimiz tarafından değerlendirilmeye alınmıştır. Konu hakkında ayrıca bilgi aktarımı sağlanacağını bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, AXA SİGORTA A.Ş. Müşteri Şikayet Yönetimi

Benzer Şikayetler

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön