11 Ekim 2017
Yorum Yap
#9682583

Axa Sigorta Muafiyet Bedeli Ve İmzasız Poliçe!

Ben 30.09.2017'de Malatya Skoda Miram Otomotiv'den 2017 model Skoda Fabia Style 1.0 GreenTec 110 HP DSG otomobil satın aldım. Satın alma işlemi sonrasında tarafıma aracın kasko işlemlerinin de bayii tarafından yapılabileceği söylendi ve ben de kabul ettim.


Daha sonra beni Sigorta danışmanı olduğunu söyleyen D** Hanım aradı. Bana Kasko şirketimin Axa olacağını, bu sayede yetkili servis ve orijinal yedek parça anlaşması ile güvenle aracı kullanabileceğimi söyledi. Ben de bu şekilde kasko şirketini kabul ettim ve poliçem düzenlendi.


Aracı teslim almaya gittiğimde poliçe bana okunmadan ve imzalatılmadan teslim edildi. Aracım ile Konya iline geldim. Burada yaptığım kaza sonrası aracı yetkili servise götürdüm ancak servis anlaşmalarının olmadığını, çıkacak olan tutarın %20’sini benim ödeyeceğimi söylediler. Axa ile yaptığım görüşmelerden hiçbir sonuç alamadım.

Muhammed 1.255 Okunma

Cevaplar

  • Axa Sigorta Temsilcisi12 Ekim 2017

    Sitenize Sn. B. tarafından yönlendirilen şikayete ilişkin değerlendirme yapılmıştır. Başvuru incelendiğinde şirketimize ulaşan ihbar üzerine hasar dosyası açıldığı ve hasar tespit çalışmaları için eksper görevlendirildiği görülmüştür. Sigortalımız ile herhangi bir muafiyet uygulanmadan ve orijinal parça kullanmak koşulu ile ayrıca alternatif sunulmuştur. Nihai olarak konu dosyanın eksper raporu ve poliçe şartları dikkate alınarak sonuçlandırılabileceği hususunu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, AXA SİGORTA A.Ş. Müşteri Şikayet Yönetimi

  • Axa Sigorta Temsilcisi11 Ekim 2017

    Sn. B. tarafından siteniz aracılığı ile yansıyan şikayet konusu, Şirketimiz tarafından değerlendirilmeye alınmıştır. Konu hakkında ayrıca bilgi aktarımı sağlanacağını bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, AXA SİGORTA A.Ş. Müşteri Şikayet Yönetimi

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler