Awox TV Arızası!

Sertan Sertan08 Şubat 19:43

1,5 ay önce servise verdiğim Avox marka televizyonumun yetkili servis ekibi tarafından yapıldığını ve hafta geleceğini söylediler. Bugün tekrar aradım son durumunu öğrenmek için fakat parçasını bulamadık o yüzden yapılamadı dendi. Geçen hafta yapılmış denilen bu ürün bu hafta nasıl olur da parça bekler ve yapılamamış olur. Ben 1,5 aydır mağdurum. En zamanda mağduriyetimin giderilmesini istiyorum. Gereği yapılması hususunu önemle rica ederim.

Cevaplar

profile-icon Sertan 09 Mart 17:32

Ürün sorunsuz teslim edildi. Şimdilik sorun yok. Fakat bu süreçte hiç iyi destek sunulmadı. Fabrikanın merkezle haberi yok merkezin fabrikayla haberi yok. Sistem yetersiz geç oldu ama oldu.

Awox 03 Mart 14:11

Merhabalar, Müşteri hizmetleri ile yapılan görüşmeler sonucunda ürünün teslimatı sorunsuz şekilde yapıldığını ve üründe bir sorun olmadığını ilettiniz iyi günlerde kullanınız. İyi Günler

Awox 28 Şubat 10:55

Merhaba, Müşteri hizmetleri ile yapılan görüşmede, ürününüz fabrikada onarım aşamasındadır. En kısa zamanda onarımı tamamlanıp tarafınıza ulaştırılacaktır. Bilgilerinize sunar, iyi günler dileriz.

profile-icon Sertan 22 Şubat 14:01

Ne arayan var ne soran

profile-icon Sertan 10 Şubat 21:55

Müşteri hizmetleri halen bana ulaşmadı.

Awox 10 Şubat 08:27

Merhaba, Müşteri hizmetleri tarafınıza ulaşıp şikayetiniz hakkında yardımcı olacaklardır. Bilgilerinize sunar iyi günler dileriz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Mustafa 03 Mart 04:31  

    Bende ekranda yatay cizgi sebebiyle TV yi servise yolladım inşallah aynı problemi banada yaşatmazlar. Yasal onarım suresi olan 21 gün olayı awoc için geçerli değil sanırım

  • profile-icon Levent 11 Şubat 11:15  

    Ayni konudan cok kişi mağdur durumdayız

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler