Awox Teknik Servis Ve Ürün Kalitesizliği

Şevki Şevki 28 Ocak 13:52

Awox 55 inç 4K TV aldım 5 adet 6 ay olmadan arıza verdi neyse Kırıkkale merkezde bulunan Aydın elektronik ile irtibata geçtim video attık hatayı bildirdim falan filan dönüş yapanda ilgilenen de yok genel merkezi aradım burada bağlandığım müşteri temsilcisi bana ilgilenip dönüş yapacağım dedi telefonu kapattı dönmedi ilgilenmedi bu kadar sorumsuz bir firma ile karşı karşıya kaldığım in kendime kusur buluyorum bir firmadan elektronik ürün alırken teknik ekibinde ne kadar önemli olduğunu anlamış bulunmaktayım beni buralara kadar getirip şikayeti yazdırıp sonrasında bana yardımcı olacak firma içinde notum zaten yinede eksi yıldızdır paranla nasıl mağdur olunur bunu görmüş bulunmaktayım daha yazacak çok şeyler varda yazmaya kalksam parmaklarım iflas eder o derece fatura bilgilerim K*** ş***nü**bunu yazdığı zaman firma görecektir bilgilerimi gerekirse aldığım 5 ürünün faturalarını da yüklerim zaman firma götür.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Awox 28 Şubat 10:21

Merhaba Şevki Bey, 05.02.2020 tarihinde ürününüz yetkili servisimiz tarafından tarafınıza ulaştırılmıştır. Bilgilerinize sunar, iyi günler dileriz.

Awox 01 Şubat 09:39

Merhaba, Müşteri hizmetleri ile yapılan görüşmeler sonucunda, ürününüz fabrikamızdadır. En kısa süre içinde onarımı tamamlanıp, tarafınıza ulaştırılacaktır. Bilgilerinize sunar, iyi günler dileriz.

Awox 28 Ocak 14:56

Merhaba, Müşteri hizmetleri tarafınıza ulaşıp şikayetiniz hakkında yardımcı olacaklardır. Bilgilerinize sunar iyi günler dileriz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler