Cevaplar

profile-icon Tarkan 06 Eylül 2019 12:17

Bu süre zarfından konu ile ilgilenen Büşra hanıma teşekkürler.

profile-icon Tarkan 06 Eylül 2019 12:16

Ürün 2. Arızadan sonra fabrikaya gönderilerek tamiri yapıldı ve yaklaşık 20 gün sonra tekrar eve getirildi. Ön panel tamamen değiştirilmiş sanırım. Yeni ekran 1 ölü piksel var ancak çok rahatsız eden bir durum değil. Umarım aynı arızayı tekrar yapmaz. Şimdilik normal görünüyor. Bu süre zarfından konu ile ilgilenen Büşra hanıma teşekkürler.

profile-icon Tarkan 15 Ağustos 2019 11:15

Awox firması herhangi bir yardımda bulunmadı. Sadece çağrı merkezinden bir bayan arayıp konuyu tekrar anlatmamı söyledi ve şikayeti dinledi. Tekrar sorun olursa yardımcı olacaklarını söyledi. Tv'de bir arıza tespit edilemedi diye 2 Ağustos 2019 Cuma günü eve geri getirildi. Aradan birkaç gün geçti ve tam bayramın 2. Günü sabahı yine aynı arızayı yaptı. Bende arızayı videoya çektim. Tüm bayramı da tv'siz geçirdik. 15 Ağustos Perşembe servisi aradım. Awox çağrı merkezinden arayan bayanı geri aradım. Servis gelip baksın duruma göre fabrika yardımcı olacaktır dedi. Servis bugün gelir mi bilmiyorum. Ancak ben bu durumdan çok sıkıldım. Konuyu Tüketici Hakem Heyetine götüreceğim. Sürekli aynı arızayı yapan ayıplı mal için servisle uğraşmaktan bıktım. 3 aylık tv aynı arızayı 3 kez yaptı. Birinde kendi düzeldi 2 kere için servise gidiyor.

np_image1 Ekli Görsel Var
Awox 03 Ağustos 2019 10:21

Merhaba, Müşteri hizmetleri tarafınıza ulaşıp şikayetiniz hakkında yardımcı olacaklardır. Bilgilerinize sunar iyi günler dileriz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler