32. Awox TV Mağduriyeti!

Cihan Cihan11 Ekim 2019 16:10

Ürünü Trendyol üzerinden aldım. Alalı daha 1 hafta oldu ve ekranın sol tarafında bir görüntü kaybı meydana geldi. Sabah Eskişehir servisine verdiğimde panellerin arızalı olduğunu ve üretici firmanın hatası olduğunu söyledi. Aradan 1 saat geçti ana servis aradı ve ekranı kırdığımı iddia ettiler. Eskişehir de ki servis fotoğrafları yollamış ve fotoğraftan kırıldığını tespit etmişler. Televizyonu alıp incelemeyi bile kabul etmediler ve bir fotoğrafla olayı karara bağladılar. Garanti kapsamında olmadığını ve benim ekranı kırdığımı iddia ediyorlar bir fotoğraf üzerinden ekran değişimi içinde 800 lira istiyorlar. Televizyonu 750 TL'ye almış olmama rağmen. Servisten rapor yazmasını istiyorum tüketici heyetine gitmek için benden fatura istiyorlar ve Trendyol hala faturamı yollamadı. Her iki taraftan da şikayetçiyim ve televizyonu geri iade etmek istiyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

Awox 12 Ekim 2019 11:16

Müşteri hizmetleri ve servisimizle görüşmeleriniz sonucunda ürünün garanti kapsamına girmeyeceği konusunda sizlere bilgi verilmiş , üründe bir darbe veya kırık çatlak mevcut kullanıcı hatasına girmekte garanti kapsamına girmemekte dilerseniz sizlere servisimiz tarafından ücretli onarım konusunda yardımcı olabilir. Bilgilerinize sunar iyi günler dileriz.

Awox 11 Ekim 2019 16:41

Merhaba, Müşteri hizmetleri tarafınıza ulaşıp şikayetiniz hakkında yardımcı olacaklardır. Bilgilerinize sunar iyi günler dileriz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Ziyaretçi 12 Ekim 2019 14:56  

    Aynı sorun bizde de oldu, kutuda hiçbir şey yok fakat ekranın sol üstünde görüntü kaybı var, bu modellerde kronik hata olabilir mi? Tüketici Hakları Hakem Heyeti'ne başvurda bulunduk siz başvurdunuzmu?

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler