17 Mayıs 2018
Yorum Yap
#10451674

Avva Giyim'den Alınan Gömlekte Oluşan Hata!

Avva Mall Of mağazasından almış olduğum bir gömlek vardı, yıllardır bu markadan severek alışveriş yapıyordum taa ki bugün aldığım şok cevaba kadar.
Aldığım bir gömlekte tüylenme meydana geldi sadece aldıktan sonra 2 gün giydim ve tüylenme meydana geldi dönüş yapıldı ki tüketici hatası olduğu için red edilmiştir.


Bir tüketici olarak 2 günde ben bu gömleğe ne yapmış olabilirim üründe ki oluşan hatayı görünce eve döndüm yıkatmadım bile ki yıkandığı için böyle olmuştur denmesin bana.


2 gün sadece 2 gün giydim bu da 48 saat demek değildir 10 saat giymişimdir en fazla. Hayatımda ilk defa gömlek giymiyorum ilk defa gömleğimin üstüne ceket giymiyorum, ilk defa gömleğimin üstüne mont giymiyorum. Ne demektir kullanıcı hatası? Avva’ya telefonla ulaşıyorum aynılarını söylüyorum haklısınız ama yapabileceğimiz bir şey yok dediler. Bu konuyu sonuna kadar takip edip çözülmedikçe gerekli olan her yere yazacağım.

Oktay Oktay 655 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Oktay18 Mayıs 2018

    Neye göre kime göre bir kullanıcı hatası bu? Gömleği aldım 1 mayıs günü 5 mayıs günü giydim 3 saat 6 mayıs günü giydim 3 saat ben bu gömleğe ne yapmış olabilirim nasıl bir kullanım hatası olabilir bana bunu açıklarmısınız? Ömrümüz de ilk defa mı gömlek alıp giyiniyoruz 2 gün toplamda 6 saat giyip ne gibi zarar vermiş olabilirim bana bunu üretici firma olarak açıklarmısınız ben hayatım böyle saçma bir açıklama görmedim gömleğin tekrar incelemeye alınmasını detaylı bir şekilde tekrardan incelenmesini istiyorum biliniz ki kesinlikle istediğim sonuca varana kadar her platform da hakkımı arayacağım aldığım günden itibaren 1 haftada gömlek nasıl o hale gelebilir bu nasıl bir iş ahlakıdır malınızı savunmuyor sahiplenmiyorsunuz gereken incelemlerin tekrardan yapılmasını istiyorum sizlerden Avva markası bu kadar basit bir cevapla olayı bertaraf etmesi hiç yakışı kalmıyor.

  • Avva Giyim Temsilcisi18 Mayıs 2018

    Değerli Müşterimiz, Ürününüz merkez ürün inceleme departmanımıza gelmiş ve titizlikle incelenmiştir. Yapılan incelemede meydana gelen deformasyonun kullanıma bağlı olduğu tespit edilmiştir. Üretim hatası tespit edilmeyen ürünlerde iade ya da değişim işlemi yapılamamaktadır. Bu konuda size yardımcı olamayacağımızı tarafınıza üzülerek bildiririz. Saygı ve sevgilerimizle, AVVA Müşteri İlişkileri Departmanı Bize ulaşabileceğiniz iletişim bilgileri; Telefon(Genel Merkez): 444 2882 Faks: 212 332 22 67 E-posta: [email protected] Web: avva.com.tr Adres: İnönü Mah. Basın Ekspres Yolu Cemal Ulusoy Cd. No:49 34303 Yenibosna/ Bahçelievler/ İstanbul

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler